Mrazy v USA sú najhoršie za posledných 20 rokov

0
695

CHICAGO 7. januára (WEBNOVINY) – Vlnu mrazivého počasia, ktorá v uplynulých dňoch zasiahla veľkú časť Spojených štátov a Kanady, na niektorých miestach sprevádzajú najnižšie teploty za posledné dve desaťročia a výstrahy pred mrazmi platia dokonca i v pásme južných štátov medzi Texasom a Floridou.

Podľa spravodajského portálu CNN by sa mali teploty vo "východnej tretine" USA v utorok naďalej pohybovať výrazne pod normálom, čo pripisuje "deformovanému polárnemu víru, ktorý pravdepodobne prišiel zo Sibíri". Počet úmrtí pripisovaných úradmi počasiu sa podľa CNN sa zastavil na čísle 15, z čoho 11 tvoria dopravné nehody.

Obrazom: Ameriku zasiahla arktická zima

Denník Chicago Tribune však medzi obete zaraďuje napríklad aj štyroch mužov, ktorí cez víkend pri odhŕňaní snehu zomreli zrejme na infarkt. Monitorovací portál FlightAware v pondelok na území USA zaznamenal vyše 4 300 zrušených a viac ako 6 500 meškajúcich letov, pričom rušením bolo najviac postihnuté Chicago. Na letiskách uviazli mnohí ľudia snažiaci sa dostať domov z koncoročných dovoleniek.

Odporúčame aj:

Arktická zima sužuje USA, teploty klesnú k -50 stupňom

Najnovšie mrazy nadväzujú na prudkú snehovú víchricu označované ako blizard Hercules, ktorá v prvých dňoch nového roka priniesla na severovýchod USA miestami 60 centimetrov snehu. Z mesta Comertown v Montane hlásili najnižšiu zdanlivú teplotu vzduchu pociťovanú vo vetre, ktorá zodpovedá mínus 53 stupňom Celzia, čo podľa médií prekonáva i počasie na Južnom póle.

Minnesotský denník The Star Tribune konštatuje spomalenie života v dôsledku počasia na "plazivé" tempo a upozorňuje ľudí, že obnažené časti tela v aktuálnom chlade "zamŕzajú do piatich minút". Teplota vo Washingtone v utorok ráno dosahovala mínus 11 stupňov, prudký vietor však roznášal suché lístie a odpadky. Úrady v mnohých mestách vrátane Chicaga vyzvali rodičov, aby neposielali deti do školy, a guvernér Minnesoty ešte v pondelok zrušil vyučovanie na území celého štátu. Guvernér Illinois medzitým vyhlásil stav ohrozenia a povolal Národnú gardu, aby pomohla zachraňovať motoristom uviaznutým v závejoch.

Extrémne počasia naďalej spôsobuje problémy aj v Kanade, kde na území ostrova Newfoundland zostáva bez elektriny vyše 30-tisíc ľudí. Predstavitelia varujú ľudí pred "zradným" cestovaním, meteorológovia však predpovedajú, že už v polovici týždňa by malo prísť oteplenie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.