Mocnosti rokujú s Iránom o jeho jadrovom programe

0
448

ŽENEVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Vo švajčiarskej Ženeve v utorok pokračujú rokovania medzi Iránom a svetovými mocnosťami o implementovaní v novembri schválenej dohody o prísnejšej kontrole jadrového programu islamskej republiky.

Hlavný iránsky vyjednávač a námestník ministerstva zahraničných vecí Abbás Arakčí povedal, že pondelňajšie stretnutie, ktoré trvalo hlboko do noci, prinieslo “značný pokrok” vo viacerých bodoch, svoje vyhlásenie však nekonkretizoval. Výsledky podľa neho oznámia v pondelok po skončení rozhovorov zameraných najmä na technické otázky prijatej dohody. Mocnosti tradične zastupuje šestica krajín – Spojené štáty, Británia, Francúzsko, Čína, Rusko plus Nemecko.

Prelomovú dohodu prijali mocnosti 24. novembra takisto v Ženeve. Irán súhlasil s užšou spoluprácou s medzinárodnými inšpektormi, ktorí budú dohliadať na čiastočné zastavenie procesu obohacovania uránu výmenou za zmiernenie sankcií voči Teheránu. Islamská republika však zároveň vyjadrila vôľu nevzdať sa svojho práva na “jadrovú energiu” na civilné účely. Súčasná dohoda bude platiť šesť mesiacov, dokedy by mala byť vyrokovaná nová. Medzinárodné spoločenstvo sľúbilo, že voči Iránu zruší sankcie týkajúce sa petrochemického a kovospracujúceho priemyslu.

Čína chce údajne posilniť dovozy ropy z Iránu

Čína chce posilniť dovoz ropy z Iránu. O novom kontrakte na dodávky ľahkej ropy už s iránskou národnou ropnou spoločnosťou (NIOC) rokuje čínsky štátny podnik Zhuhai Zhenrong Corp. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na zdroje oboznámené s problematikou.

Predstavitelia čínskej firmy odmietli medializované informácie komentovať. V prípade dohody o novom kontrakte by sa dodávky ropy z Iránu do Číny dostali najvyššie od roku 2012, kedy západné mocnosti uvalili na Irán sankcie. Pre spoluprácu s islamskou republikou, kam Zhuhai Zhenrong Corp vyvážala benzín, sa čínska firma vlani v USA stala terčom sankcií tamojšej federálnej vlády. Prípadným zvýšením dovozov ropy z Iránu by Čína mohla spochybniť obsah novembrovej dohody o zmiernení napätia medzi Teheránom a svetovými mocnosťami, upozornila agentúra Reuters.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.