Marihuana je podľa Obamu zlo, nie však horšie ako alkohol

0
600

WASHINGTON 20. januára (WEBNOVINY) – Prezident USA Barack Obama nepovažuje fajčenie marihuany za nebezpečnejšie ako pitie alkoholu, napriek vlastným skúsenostiam však neodporúča začínať s jej konzumáciou.

Vyjadril sa tak v rozhovore pre časopis The New Yorker, kde reaguje na legalizáciu predaja marihuany v štátoch Colorado a Washington. Podľa úryvkov zverejnených v nedeľu Obama poukazuje na skutočnosť, že za užívanie drogy v USA končia vo väzení najčastejšie mladí a chudobní príslušníci rasových menšín, hoci príslušné zákony "z času na čas porušuje veľká časť populácie".

Aktuálnu legalizáciu v Colorade a Washingtone preto vníma pozitívne, aj keď ju nepovažuje za "všeliek a riešenie všetkých sociálnych problémov". Zdržal sa tiež výzvy na legalizáciu marihuany na federálnej úrovni.

"Ako je dobre známe, v mladosti som fajčil trávu, a vnímam to ako zlozvyk nie veľmi odlišný od cigariet, ktoré som (takisto) fajčil už ako mladý človek a veľký kus môjho života v dospelosti… Nemyslím si, že je to nebezpečnejšie ako alkohol," povedal Obama. Svojim dvom dcéram Sashi a Malii podľa vlastných slov povedal, že siahať po marihuane je "zlý nápad, strata času a nie veľmi zdravé". Celý rozhovor by mal časopis zverejniť 27. januára.

Colorado je od Nového roka prvým spomedzi štátov USA, kde je predaj marihuany v obchodoch legálny a nie je obmedzený na zdravotné účely. Príklad Colorada chce v priebehu roka nasledovať aj Washington. V oboch prípadoch legalizáciu schválili občania v referende.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.