Slovensku medzimesačne ubudli ôsmi nezamestnaní

0
419

BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v poslednom mesiaci minulého roka medzimesačne nezmenila, zostala na úrovni 13,5 %.

Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Úrady práce evidovali ku koncu decembra 2013 celkovo 364 225 disponibilných nezamestnaných. Oproti novembru ide o osem osôb menej.

Bez práce bolo takmer 400-tisíc ľudí

Štatistiky pri medziročnom porovnaní ukazujú, že miera evidovanej nezamestnanosti bola v decembri 2013 o 0,94 percentuálneho bodu nižšia ako v rovnakom období roku 2012 a počet evidovaných nezamestnaných poklesol o 25 886 osôb.

Celkový počet nezamestnaných dosiahol v decembri minulého roka 398 876 tisíc. Medzimesačne ide o pokles o 685 osôb, medziročne je to menej o 26 982 osôb. Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu nezamestnaných v decembri oproti novembru klesla o 0,03 percentuálneho bodu na 14,78 %. V medziročnom porovnaní sa znížila o 0,98 percentuálneho bodu.

Podľa Richtera počas vlaňajška trend znižovania počtu nezamestnaných dodržali, pričom v ňom chcú pokračovať aj v aktuálnom roku. Minister tvrdí, že uplynulom roku sa darilo znižovať počty nezamestnaných z rizikových kategórií.

Premiér Fico hovorí o priemernej nezamestnanosť eurozóny

Počet mladých nezamestnaných do 29 rokov uchádzajúcich sa o prácu od januára do decembra 2013 poklesol o približne 17 tisíc. Čísla majú byť nižšie aj v prípade nezamestnaných nad 50 rokov, z ktorých malo za 12 mesiacov vlaňajška z evidencie ubudnúť 4 tisíc. Z kategórie dlhodobo nezamestnaných sa podľa Richtera v minulom roku umiestnilo na trhu práce 48 333 osôb.

Video: Minister Ján Richter hovoril o nezamestnanosti na Slovensku

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter informoval o nezamestnanosti na Slovensku

Ľudovít Kaník hovorí o predvolebnej kampani

Poslanec NR SR za SDKÚ Ľudovít Kaník označil spoločnú pondelkovú tlačovú besedu premiéra Roberta Fica a ministra práce Jána Richtera za zavádzajúcu a predvolebne ladenú. Tvrdí, že v normálnej a zdravej ekonomike je mierny zimný nárast nezamestnanosti úplne prirodzeným javom.

"Keď sa dnes Ficova vláda prezentuje tým, že nezamestnanosť nestúpa, ba dokonca mierne klesá, priamo sa usvedčuje z toho, že manipuluje štatistiky, a že tento pokles je dosahovaný jedine administratívnym spôsobom, teda kombináciou vytláčania ľudí z evidencie práce a vyškrtávaním ľudí," tvrdí Kaník.

Exminister práce Kaník tiež skonštatoval, že tlačovú besedu premiér Robert Fico využil v rámci svojej prezidentskej kampane. "Celá táto hra a maškaráda má slúžiť len na vytváranie ilúzie Potemkinovských dedín, ktoré majú pomáhať predsedovi vlády Robertovi Ficovi v jeho kandidatúre na prezidenta, a tým pádom, prostredníctvom klamania a zavádzania občanov, mu zabezpečiť ľahšie víťazstvo. Myslím si však, že občania dávno túto hru prekukli a že jednoducho fungovať nebude," uzavrel Kaník.

Premiér SR Robert Fico počas pondelkového kontrolného dňa na ministerstve práce uviedol, že výsledky nezamestnanosti za minulý rok sú lepšie, ako tomu bolo v roku 2011 za vlády Ivety Radičovej.

"V roku 2013 bol ročný rast reálneho HDP na Slovensku na úrovni okolo 0,6 percenta, napriek tomu môžem konštatovať, že miera evidovanej nezamestnanosti v roku 2013 bola nižšia ako v roku 2011 za pravicovej vlády, hoci v roku 2011 bol hospodársky rast 3,6 percenta," povedal premiér. Predseda vlády tvrdí, že snahou je znížiť nezamestnanosť do roku 2016 na úroveň priemeru krajín eurozóny. Tá je aktuálne na úrovni 12,1 %. Podľa neho ide o realistický cieľ.

Analytici: Výsledky ovplyvnila aj mierna zima
Podľa analytika UniCredit Bank Czech republic and Slovakia,a.s. Ľubomíra Koršňáka sa v decembri očakával nárast počtu nezamestnaných, a to v dôsledku ukončenia sezónnych prác, pripúšťa však, že lepšie výsledky mohla ovplyvniť aj mierna zima, ktorá umožnila pokračovať v práci najmä stavebným firmám.

V januári už analytik očakáva nárast nezamestnanosti na 13,7 až 13,8 percenta s tým, že podobne ako tomu bolo posledný mesiac minulého roka, aj v januári 2014 by mohla miernejšia zima pribrzdiť prílev sezónnych pracovníkov do evidencie úradov práce. "Sezónne očistená nezamestnanosť by pod vplyvom zlepšujúcej sa kondície slovenskej ekonomiky mala v nasledujúcich mesiacoch mierne klesať," zhodnotil Koršňák.

Vlaňajší vývoj nezamestnanosti pripisuje generálny riaditeľ McROY Group Luboš Sirota miernemu oživenie trhu práce, vládnym dotačným programom ako i zvýšenej snahe úradov práce očistiť evidenciu vyraďovaním uchádzačov. Za výrazným medziročným poklesom vidí aj lepší záver roku 2013 v porovnaní s predchádzajúcim rokom, kedy sa zvyšovali dane a odvody a menil sa Zákonník práce. Pozitívny vývoj by mal podľa neho pokračovať aj v tomto roku.

"Očakávame ďalšie postupné zotavovanie ekonomiky, ktoré by mohlo smerovať k miernej tvorbe pracovných miest. Zamestnanosť by mohla stúpnuť o približne percento. Nepredpokladáme ani ďalšie reštriktívne opatrenia štátu. Brzdiť ich bude aj aktuálna politická situácia, konkrétne kandidatúra Roberta Fica za prezidenta,“ dodal Sirota. McROY nepredpokladá, že v aktuálnom roku by na Slovensko zavítali veľkí investori, hovorí skôr o rozvíjaní už existujúcich investícií.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.