Lídri sa rozlúčili so Šaronom, veliteľom židovského ľudu

0
518

JERUZALEM 13. januára (WEBNOVINY) – Izrael si v pondelok na spomienkovej ceremónii v Jeruzaleme uctil pamiatku zosnulého expremiéra Ariela Šarona.

Zúčastnili sa na nej najvyšší izraelskí ale aj svetoví lídri vrátane amerického viceprezidenta Joa Bidena a britského expremiéra Tonyho Blaira.

Obrazom: Svetoví lídri sa lúčili s Arielom Šaronom

Šaronov nástupca Benjamin Netanjahu ho označil za "jedného z najväčších vojenských veliteľov, ktoré kedy židovský ľud mal".

"Nikdy si počas svojej služby neodpočíval, keď si obraňoval svoju vlasť a pomáhal jej prekvitať," povedal v prejave izraelský prezident Šimon Peres.

Americký vicepremiér Joe Biden zase o Šaronovi hovoril ako o "komplexnom mužovi". "Drsný, ale plachý, neskrotný, ale zároveň služobník svojho ľudu," povedal Blair, ktorý v súčasnosti pôsobí ako vyslanec medzinárodného spoločenstva pre Blízky východ.

Šarona pochovajú na jeho súkromnom ranči v Negevskej púšti neďaleko severnej hranice s Pásmom Gazy.

Šaron bol jedným z najvýznamnejších politikov v histórii Izraela, aj keď jeho kariéru sprevádzali viaceré kontroverzie. Do kómy upadol v januári 2006 po utrpení mŕtvice. Šaron bol premiérom Izraela v rokoch 2001 až 2006. Predtým zastával rôzne ministerské posty a ako minister obrany v roku 1982 nariadil rozpútanie libanonskej vojny. Ako premiér sa do dejín zapísal najmä tým, že v roku 2005 rozhodol o stiahnutí izraelských osadníkov z Pásma Gazy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.