Juhosudánska armáda chystá útok na ostatnú povstaleckú baštu

0
149

JUBA 13. januára (WEBNOVINY) – Juhosudánske vládne vojská postupujú smerom k nepokojnému mestu Bor ako poslednému spomedzi správnych centier tamojších štátov, ktoré je stále v rukách povstalcov.

O situácii v oblasti ležiacej zhruba 200 kilometrov severne od hlavného mesta Juba v pondelok informoval armádny hovorca Philip Aguer.

Boje cez víkend pokračovali aj na iných miestach vrátane pozície vzdialenej údajne len 20 kilometrov od Juby. Ešte minulý týždeň vládni vojaci dobyli mesto Bentiu v štáte Unity, ktorý je strategicky dôležitý pre náleziská ropy.

Bor je hlavným mestom štátu Jonglei a od vypuknutia bojov pred necelým mesiacom sa v ňom sily vystriedali už trikrát. Povstalci medzitým vyhlasujú, že sú blízko k opätovnému prevzatiu kontroly nad Malakalom, hlavným mestom štátu Horný Níl.

Proti armáde slúžiacej prezidentovi Salvovi Kiirovi stojí voľné zoskupenie tvorené zbehmi a etnickými militantmi za ktorých veliteľa je považovaný bývalý viceprezident Riek Machar.

Podľa údajov OSN si boje v najmladšej krajine sveta za mesiac vyžiadali určite viac ako tisíc obetí na životoch, nezávislá organizácia International Crisis Group však predpokladá, že skutočný počet sa blíži k desiatim tisícom. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) tiež varoval, že konflikt by mohol vyhnať z domova viac než pol milióna ľudí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.