Lekárke za obchodovanie s novorodencami hrozí poprava

0
716

LONDÝN 13. januára (WEBNOVINY) – Súd v čínskej provincii Šen-si v utorok uložil podmienečný trest smrti pôrodníčke, ktorá kradla novorodencov a predávala ich obchodníkom s deťmi.

O prípade ženy menovanej ako Čang Šu-sia informuje britský spravodajský portál BBC, podľa ktorého ju sudcovia uznali vinnou z únosu a predaja siedmich detí vrátane dvojčiat v čase od novembra 2011 do júla 2013.

Rovnaká správa však uvádza, že rodičia sa detí sami vzdali po tom, ako sa ich lekárke podarilo presvedčiť, že sa narodili s vážnym poškodením či ochoreniami.

V krajine totiž stále uplatňujú politiku jedného dieťaťa a väčšina párov túži po zdravom chlapcovi. Praktiky pôrodnice v meste Fu-pching nahlásili polícii až po nadobudnutí podozrenia, že jeden z novorodencov skončil u obchodníkov.

Šesť z unesených detí sa podarilo zachrániť, jedno dievčatko však zomrelo. Pôrodníčka podľa BBC dostala trest smrti s dvojročným odkladom, ktorý čínskym odsúdencom zvyčajne zmierňujú na doživotie.

Zatiaľ nie je známe, či sa žena proti rozsudku plánuje odvolať. Okrem lekárky polícia zadržala niekoľko ďalších podozrivých a vyšetruje tiež 50 súvisiacich prípadov, uvádza BBC s odvolaním sa na správu čínskej tlačovej agentúry Sin-chua.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.