Deviatim ženám vo Švédsku transplantovali maternice

0
726

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Švédski lekári transplantovali deviatim ženám maternice, ktoré im poskytli ich príbuzné.

Vedúci tímu Mats Brännström z Univerzity v Göteborgu dúfa, že operácie pacientkam umožnia otehotnieť. Cieľom rozsiahleho experimentu je zistiť, či je vôbec možné žene transplantovať maternicu, aby mohla vynosiť vlastné dieťa.

Na projekte sa zúčastnili ženy, ktoré sa narodili bez maternice alebo im ju museli odobrať v dôsledku rakoviny. "V chirurgii je to novinka. Nemáme žiadne učebnice, do ktorých by sme sa mohli pozrieť," uviedol Brännström pre agentúru AP. Všetkým pacientkam sa podľa neho darí. Viaceré z nich už šesť týždňov po transplantácii dostali menštruáciu, čo naznačuje, že maternice sú zdravé a funkčné.

Identitu prijímateliek ani darkýň nezverejnili. Transplantované maternice lekári počas operácií nespojili s vajíčkovodmi, preto ženy nemôžu otehotnieť prirodzenou cestou. Všetky však majú funkčné vaječníky a produkujú vlastné vajíčka, ktoré môžu lekári použiť pri in vitro fertilizácii.

Transplantáciu maternice už vykonali v Turecku a Saudskej Arábii. Ani v jednom z týchto prípadov sa však ženám nepodarilo mať deti.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk a agentúry AP.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.