Led Zeppelin sprístupnili piesne na Spotify

0
770

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Piesne už nefungujúcej britskej kapely Led Zeppelin sú prístupné aj na hudobnom portáli Spotify, ktorý môžu oddnes používať aj ľudia na Slovensku. Výkonný riaditeľ Spotify Daniel Ek tiež informoval, že služba je dostupná už aj prostredníctvom tabletov a mobilných telefónov.

Led Zeppelin vznikli v roku 1968 a stali sa jednou z najúspešnejších, najinovatívnejších a najvplyvnejších kapiel v histórii. Pôvodne sa formácia volala New Yardbirds a tvorili ju gitarista Jimmy Page, spevák Robert Plant, basgitarista a klávesák John Paul Jones a bubeník John Bonham.

Status superhviezd a následne i legiend im definitívne zabezpečila mimoriadne úspešná štvrtá štúdiová nahrávka, ktorej nedali žiadny názov a zvyčajne sa označuje ako Led Zeppelin IV (1971). Práve z nej pochádza nesmrteľná pieseň Stairway To Heaven.

Video: Led Zeppelin – Stairway to Heaven

Ďalšie albumy sa vyznačovali experimentovaním a kapela s nimi absolvovala niekoľko rekordne predávaných svetových turné. Všetky štúdiovky Led Zeppelin okrem prvej (Led Zeppelin, 1969) a poslednej (Coda, 1982) ovládli britský albumový rebríček a výborne sa im darilo aj v tom americkom.

Rozpad jednej z najlepšie predávaných kapiel sveta prišiel v roku 1980 so smrťou bubeníka Bonhama. Zostávajúci členovia kapely následne rozbehli svoje sólové kariéry. Niekoľkokrát sa však ešte stretli na pódiu, pričom za bubny sa i na zatiaľ poslednom koncerte v Londýne v roku 2007 posadil Bonhamov syn Jason.

Magazín Rolling Stone ich označil za “najtvrdšiu kapelu všetkých čias a najvýznamnejšiu kapelu 70. rokov”. V roku 1995 ich uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.nme.com, od Dušany Dingovej zo spoločnosti Hill+Knowlton Strategies a z archívu agentúry SITA.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.