Kyjevom opäť lietajú dlažobné kocky, hlásia ďalšie dve obete

0
398

KYJEV 25. januára (WEBNOVINY) – Ďalší ukrajinský demonštrant, ktorý utrpel vážne zranenia pri zrážkach s políciou, zomrel v nemocnici. Informovali o tom v sobotu úrady v Kyjeve. Jeho smrťou sa zvýšil oficiálny počet obetí na tri, podľa opozície je ich však už šesť. "Mal vážne zranenia, podstúpil niekoľko operácií, zomrel však v nemocnici," uviedla v Kyjeve hovorkyňa pre oblasť zdravotníctva.

Podľa strany Svoboda je obeťou 45-ročný Roman Senyk, ktorý pri stredajších zrážkach s políciou utrpel ťažké zranenia pľúc. Hovorca strany uviedol, že ho postrelili do hrude. Opozícia tvrdí, že počet obetí násilností, ktoré vypukli na okraji hlavnej protestnej zóny v nedeľu, jeho smrťou stúpol na šesť.

Napätie sa stupňuje

Oficiálne sú však potvrdené len tri: okrem najnovšej obete sú to Ukrajinec arménskeho pôvodu a občan Bieloruska, z ktorých obaja mali strelné zranenia. Polícia však trvá na tom, že ich nezabili bezpečnostné sily.

Napätie medzi demonštrantami a políciou v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev sa v piatok večer opäť výrazne vystupňovalo. Televízne zábery ukazovali zábery horiacich pneumatík na postavených barikádach v blízkosti parlamentu a sídla vlády.

Podľa ruskej tlačovej agentúry Interfax demonštranti hádzali na políciu dlažobné kamene a zápalné fľaše, zatiaľ čo poriadkové sily odpovedali ohlušovacími granátmi a slzotvorným plynom.

Mŕtvola policajta

Na juhu Kyjeva objavili medzičasom telo mŕtveho policajta, nie je však jasné či objav súvisí s protestami. Opozícia a vláda naďalej pokračujú vo vzájomnom obviňovaní sa z provokácií.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč sa v piatok snažil zabrániť ďalším zrážkam tým, že prisľúbil zrekonštruovať vládu. K tomuto kroku by malo prísť už na budúci týždeň. Janukovyč však varoval, že použije "všetky legálne metódy" na zažehnanie politickej krízy, ak nenájde žiadne riešenie.

Obrazom: V zadymenom Kyjeve opäť horeli barikády

O rekonštrukcii vlády premiéra Mykolu Azarova by sa malo hovoriť na utorkovom zasadnutí parlamentu. Opozícia však tento krok považuje za nedostatočný a naďalej žiada demisiu vlády a predčasné voľby.

V Kyjeve sa konajú protesty už viac než dva mesiace, pričom vzbura proti Janukovyčovi sa v posledných dňoch rozšírila už takmer do polovice krajiny. Protivládni demonštranti od štvrtka obsadili budovy samosprávnych úradov v šiestich západných regiónoch a obsadili tiež ministerstvo poľnohospodárstva v Kyjeve.

Opoziční aktivisti tvrdia, že nepokoje si tento týždeň vyžiadali už najmenej päť mŕtvych a okolo 300 zranených. Úrady doteraz potvrdili dve obete so strelnými ranami, odmietli však, že by do ich smrti boli zapojené poriadkové sily.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.