Kvalitné vibračné elektromotory

0
1015

Kmitanie, respektíve vibrovanie, je potrebné v mnohých odvetviach priemyslu. Vibračné dosky a zariadenia obsahujú vibračné elektromotory, ktoré sa starajú o vibrácie správnej frekvencie a sily.

Vibrovanie sa aktívne používa napríklad pri zhutňovaní betónu. Vďaka vibráciám sa čiastočky betónu na seba kvalitne naviažu, finálny betón sa tak vyznačuje skvelou súdržnosťou a dlhou trvácnosťou. No pri betóne využívanie vibračných zariadení ani zďaleka nekončí. Nájdeme ich prakticky v každom priemysle – od potravinárskeho, cez chemický, strojársky, až po zlievarne. Vibračné zariadenia sa využívajú napríklad na triedenie jednotlivých zložiek, kedy sa vďaka vibrovaniu oddelia ťažšie a ľahšie časti od seba. O pohon vibrujúcich zariadení sa starajú priemyselné vibračné elektromotory. Ak skladáte nový stroj, prípadne váš starý sa pokazil a potrebujete do neho zohnať nový vibračný elektromotor, základom je voliť kvalitu.

Jedine precízne vypracovaný vibračný elektromotor sa postará o správnu funkciu daného stroja. Na ktoré parametre by ste pri výbere mali dbať?

Rozmery, frekvencia a odstredivá sila

Základným parametrom, na ktorý je pri výbere vibračného elektromotora potrebné dbať, sú práve jeho rozmery. Vo väčšine zariadení sú priestory vyhradené na montáž elektromotora obmedzené, väčší vibračný elektromotor by tak mohol robiť problém. Naopak, menšie modely majú často slabšiu výkonnosť. Potrebné je dbať na frekvenciu vibračného elektromotora, tá má prakticky pri všetkých modeloch hodnotu 50 Hz. Oveľa smerodajnejším technickým parametrom je tak odstredivá sila vibračného elektromotora udávaná v kilogramoch. Najmenšie vibračné elektromotory ponúknu odstredivú silu na úrovni 60 kilogramov, na opačnom konci spektra sa zas nachádzajú špičkové vibračné elektromotory s odstredivou silou až 1000 kilogramov.

Zárukou vibračných elektromotorov tej najvyššej kvality je slovenská firma OSA Žilina. Tá sa na výrobu elektromotorov rozličných typov zameriava už od roku 1993. Tak neváhajte a vyberte si z ponuky kvalitný vibračný elektromotor aj vy!