Testy pneumatík: čo sa pri nich overuje?

0
1959

Mať na aute pneumatiky v požadovanej kvalite si vyžaduje nielen zákon, no berie sa to ako nevyhnutnosť pre každého vodiča, ktorý chce bezpečne docestovať do cieľa. Čím všetkým si však musia prejsť testy pneumatík, aby sa zaručilo, že sa splnia predstavy spotrebiteľov?

Veľa modernej technológie 

Bez modernej technológie sa v súčasnosti pneumatiky testovať nedajú. Nejde iba o digitálne meranie na určenie dezénu. Okrem toho sa testujú aj hliníkové disky, alebo aj hluk pneumatík, či už v interiéri, alebo exteriéri vozidla. Využívajú sa taktiež moderné a GPS modely, poskytujúce údaje o tom, akú dlhú má pneumatika brzdnú dráhu od chvíle, čo začala brzdiť. Nechýbajú ani údaje o rýchlosti, ktoré sa v testoch musia dodržovať. Bez modernej technológie sa spoľahlivé testy vykonať nedajú.

Vo všetkých druhoch počasia

Pneumatiky sa testujú na rôznom type vozovky, ako je na suchu, na mokru i na snehu, aby bola vypovedacia hodnota čo najlepšia. Keď ide o zimné pneumatiky, nechýba ani vrstva čerstvo napadaného a ujazdeného snehu, po prípade nejaká poľadovica. V testovaní je snaha napodobniť skutočné životné situácie, ktoré sa môžu vyskytnúť počas jazdy.

Jazda na rozdielnych vozovkách 

Ak má byť testovanie naozaj objektívne, je potrebné uskutočniť jazdu pneumatík na rôznych vozovkách za rôznych podmienok. Nie je to iba jazda na cestách prvej triedy, ako sú diaľnice, alebo rýchlostné cesty, ale aj jazda na cestách druhej triedy, po prípade jazda na nespevnených cestách. Veď viete, rovnako ako sú naše cesty v roku 2019. Všetky tieto jazdy produkujú štatistické údaje o tom, ako sa pneumatikám darí na jednotlivých povrchoch.

Stále rovnaké podmienky

Toto môže byť najväčšia výzva počas testov, pretože na to vplýva množstvo faktorov. Napr. môže ísť o vonkajšiu teplotu, teplotu cesty, ako aj počasie. Úlohu zohráva taktiež aj množstvo vody na jazdnej dráhe, pretože to ovplyvňuje rôzne odchýlky v testovaní. Mnohokrát je tu snaha o laboratórnu presnosť.