KĽDR opäť navrhuje Juhu zastavenie nepriateľských aktivít

0
206

SOUL 24. januára (WEBNOVINY) – Severná Kórea v piatok opäť vyzvala svojho južného suseda na ukončenie nepriateľských vojenských akcií v rámci ďalšieho pokusu o zlepšenie vzťahov s Južnou Kóreou.

Výzva prišla vo forme otvoreného listu od severokórejského Výboru pre národnú bezpečnosť na priamy príkaz lídra Kima Čong-una. V liste KĽDR konštatuje, že vojenské provokácie sú najväčšou prekážkou na normalizáciu vzájomných vzťahov.

Odporúčame:

Južná Kórea odmietla výzvu na zastavenie cvičení s USA

KĽDR volá po lepších vzťahoch s Juhom, jadra sa však nevzdá

KĽDR hrozí svojmu susedovi a varuje pred jadrovou vojnou

Podobný návrh predložila KĽDR aj minulý týždeň, Južná Kórea však reagovala skepticky. "Bohužiaľ, juhokórejské úrady nezmenili svoj nevhodný prístup a negatívny postoj," píše sa v liste s tým, že Južná Kórea by nemala unáhlene odmietať tieto "úprimné návrhy".

KĽDR minulý štvrtok navrhla, aby sa znepriatelené Kórey prestali sa navzájom urážať. Podľa vlády v Pchjongjangu by to vytvorilo ovzdušie pre lepšie vzťahy. Výboru pre národnú bezpečnosť tiež uviedla, že Južná Kórea by mala zrušiť svoje každoročné vojenské cvičenia so Spojenými štátmi, ktoré sa majú začať koncom februára. Sever pravidelne žiada zastavenie manévrov, Juh však tvrdí, že majú obranný charakter.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.