Islamisti v Egypte vyzývajú na 18-dňové protesty

0
302

KÁHIRA 24. januára (WEBNOVINY) – Islamistická aliancia podporujúca zvrhnutého egyptského prezidenta Muhammada Mursího vyzvala na 18-dňové protesty so začiatkom v piatok.

V sobotu 25. januára si totiž krajina pripomenie tri roky od začiatku revolúcie, ktorá viedla k zvrhnutiu jeho predchodcu Husního Mubaraka.

Islamisti v stredajšom stanovisku uviedli, že protesty potrvajú do 11. februára, kedy Mubarak pod tlakom 18-dňového povstania proti jeho dlhoročnej vláde odstúpil. Sobota, výročie revolúcie z roku 2011, tak bude pravdepodobne v krajine napätá situácia.

Odporúčame aj:

Egypťania v referende jednoznačne podporili novú ústavu

Súd s Mursím odložili pre zlé poveternostné podmienky

Odsúdili desiatky prívržencov Muhammada Mursího

Exprezidenta Mursího budú stíhať aj za útek z väzenia

Prechodný minister vnútra Muhammad Ibrahím vyzval rovnako na tento deň na demonštrácie proti islamistickému "sprisahaniu na vyvolanie chaosu". Ide o nezvyčajný apel od vysokého vládneho predstaviteľa, ktorý má dozerať na uplatňovanie zákona zakazujúceho protesty.

Mursího stúpenci organizujú pravidelné demonštrácie, v ktorých žiadajú jeho znovudosadenie, a to napriek vládnej perzekúcii, ktorá si od jeho zvrhnutia vyžiadala už vyše tisíc obetí.

Prvého demokraticky zvoleného prezidenta Egypta odstránila armáda 3. júla po masových protestoch proti jeho ročnej vláde.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.