Kerry chce len Nobelovku a dá nám pokoj, perlil minister

0
202

JERUZALEM 14. januára (WEBNOVINY) – Izraelský minister obrany Moše Jaalon sa dostal pod paľbu kritiky za svoje medializované vyjadrenia na adresu šéfa americkej diplomacie Johna Kerryho. Jaalonove verejné vyjadrenia o Kerrym publikoval v utorok izraelský denník Jediot Aharonot.

Ten cituje šéfa rezortu obrany hovoriaceho o ministrovi zahraničných vecí USA ako o mužovi s posadnutosťou túžiacom po Nobelovej cene mieru. Podľa denníka sa mal taktiež vyjadriť, že americké návrhy riešenia konfliktu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi "nestoja ani za papier, na ktorom sú napísané".

Pocit mesiášstva

Jaalon nešetril ani palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása. Ten podľa neho nevydrží na svojom poste po prípadnom stiahnutí sa Izraelčanov zo Západného brehu. Podľa Jaalona sa Abbás drží iba vďaka Izraelu a jeho kontrole nad palestínskymi radikálmi, no v momente "jeho odchodu skončil".

"Minister Kerry, ktorý sem prišiel odhodlaný, s nepochopiteľnou posadnutosťou a pocitom mesiášstva, ma nebude poúčať o konflikte s Palestínčanmi. Jediná vec, ktorá nás od neho uchráni, je udelenie Nobelovej ceny mieru, a nechá nás tak," cituje denník Jaalonove vyjadrenia, ktoré mal vysloviť počas debát s americkými a izraelskými diplomatmi. Dokumentujú tak napätie a nezhody medzi Washingtonom a židovským štátom vo veci ďalšieho vývoja na Blízkom východe.

Kerry sa snaží

Dokazuje to aj názor exministra obrany Roberta Gatesa. Ten svoj svojich nedávno vydaných pamätiach uviedol, že dokonca žiadal zákaz vstupu do Bieleho domu pre izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Dôvodom bola údajne jeho "arogancia a povrchnosť".

Spojené štáty sa už dlhé roky snažia o nájdenie riešenia konfliktu na Blízkom východe medzi Izraelom a Palestínčanmi, ktorí sa desaťročia nevedia dohodnúť na administratívnom a územnom usporiadaní po vzniku štátu Izrael po druhej svetovej vojne. Mierový proces uplynulé roky stagnuje, čo sa snaží zmeniť práve Kerry. Ten oblasť v záujme rokovaní s tamojšími lídrami navštívil za uplynulý rok desaťkrát.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.