Kam sa tohto roku vybrať na dovolenku?

0
942

Lámete si hlavu nad tým, kam vypadnúť na poriadnu letnú dovolenku? Nechajte si dobre poradiť. Vieme, aké sú najvychytanejšie destinácie pre tento rok, ale aj kde príjemne ušetríte a vyhnete sa davom turistov, či kam sa vybrať za pamiatkami.

Pre prázdn(ejši)e peňaženky

Ak nemáte na dovolenku vyčlenených veľa peňazí, urobte s morom kompromis a vycestujte s deťmi do Maďarska. Táto krajina vám prinesie skvelú náhradu za slané more, kopu príležitostí na poriadne vyčľapkanie sa v termálnej vode a na výlety s deťmi.

Ak sa vám predsa len žiada slanej vody, vyskúšajte z prímorských destinácií netradičnú Čiernu horu. Táto krajina ešte zatiaľ nie je plná turistov, no túto skutočnosť treba využiť, kým ju všetci morachtiví odhalia. Výhodou Montenegra je tiež to, že sa tu platí eurom a že tu máte možnosť opaľovania i spoznávania kultúry.

Riešenie tu máme aj pre tých, ktorí majú peňaženky celkom prázdne, no dovolenku si chcú užiť vo veľkom štýle. V takom prípade však musíte byť ochotní trochu zariskovať a odhaliť výhody housesittingu, WOOFFu a Couchsurfingu! Ak máte pocit, že sme práve začali hovoriť cudzou rečou, ujasnite si pojmy lacnej dovolenky v článku 6 tipov ako bývať na dovolenke za babku. Ak riskovanie nie je pre vás to pravé orechové, vyskúšajte pri letnom šetrení alternatívnu dovolenku a zoznámte sa napríklad s domolenkou.

Vychytené destinácie

Grécko ostáva na vrchole rebríčka skvelých dovolenkových destinácií aj tento rok, mnohí tiež odporúčajú Barcelonu a krásy Španielska. Ak túžite po dovolenkovej klasike, ktorá vás nezruinuje, Chorvátsko je najistejším výberom, aký len môžete urobiť. Táto krajina sa stala celosvetovo populárnou vďaka seriálu Hra o tróny, takže ak ste jeho fanúšikmi, nie je ani o čom rozmýšľať. A Chorvátsko bude pre vás skvelou destináciou aj v prípade, že sa na letnú dovolenku chcete vybrať so svojím domácim miláčikom.

Ostrovy

Ostrovy sú už stabilne hitom každého leta. Môžete sa vybrať napríklad na nádherný chorvátsky ostrov Hvar, ktorý vyzerá doslova ako raj na zemi. Na ostrove budete odrezaní od ruchov civilizácie a väčšina ubytovania na Hvare je priamo v skalách na pobreží. Ak to nemáte do vrecka hlboko, skočte si na miesto prvej rímskej kolónie Sicíliu, alebo navštívte jej menšiu sestru Sardíniu.

Po pamiatkach

Turistov nadšených z chodenia po múzeách a obzeraní si starobylých miest by sme tohto roku poslali do Prahy a Českého Krumlova, či Karlových varov. Chcete si odskočiť ďalej ako „len“ do Česka? Navštívte slovinské hlavné mesto Ľubľanu! Toto nádherné mesto ponúka hneď niekoľko turistických lákadiel a navyše si cestou doň môžete odskočiť na slovinské jazerá, ktoré plnohodnotne nahradia more.

Netradičnú dovolenku tiež môžete zažiť v Spojenom kráľovstve. Ak máte dosť času a vysoké teploty nie sú pre vás tým najväčším dovolenkovým lákadlom, určite navštívte nádherné Škótsko alebo škótske ostrovy Shetlandy či Orkneje. Rovnako krásny, hoci celkom odlišný, je potom i juhozápad anglickej krajiny.

A aké hlavné mestá sú tohto roku v kurze? Určite anglický Londýn a francúzsky Paríž, takisto Barcelona, či Berlín. Vychytenou sa však stala i Viedeň, ktorá bola vyhlásená najlepším miestom na život. Keď už budete cestovať po Rakúsku, urobte si potom určite aj výlet do Tirolska, obľúbené sú aj východné Alpy.

 

Photo by renjith krishnan / freedigitalphotos.net