Kalašnikova pochovajú ako hrdinu, za výstrelov jeho samopalu

0
311

MOSKVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Rusko sa v piatok posledný raz rozlúči s Michailom Kalašnikovom, vynálezcom najznámejšej strelnej zbrane v modernej histórii, ktorý zomrel v pondelok vo veku 94 rokov.

Symbol vzostupu vojenskej sily Sovietskeho zväzu mali pôvodne pochovať v jeho rodnom Iževsku, no vláda uloží jeho telesné pozostatky na novootvorenom vojenskom cintoríne v meste Mytišči neďaleko Moskvy. Kalašnikovovi sa na cintoríne národných hrdinov dostane štátneho pohrebu so všetkými poctami.

Chýbať podľa ministerstva obrany nebudú ani výstrely z jeho slávnej zbrane AK-47, tiež prezývaného kalašnikov. Rakvu s veteránom druhej svetovej vojny ešte vo štvrtok previezli z Iževsku, kde sa s ním prišlo rozlúčiť 60-tisíc ľudí.

Výtvor držiteľa všetkých možných sovietskych ocenení je stále jedným z najpopulárnejších, pričom doteraz sa ho vyrobilo viac ako 100 miliónov kusov.

V súčasnosti je populárny najmä medzi rôznymi militantami, ktorí oceňujú jeho vysokú odolnosť v nepriaznivých podmienkach. Za popularitou AK-47 (Avtomat Kalašnikova model 1947) sú okrem relatívne vysokej spoľahlivosti a ľahkého používania aj pomerne nízke výrobné náklady.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.