Skončila sa éra čiernych pasažierov, tvrdí Jahnátkov rezort

0
558

BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Rok 2013 bol pre Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR najdôležitejším rokom z pohľadu ďalšej budúcnosti.

Uviedol to riaditeľ odboru komunikácie MPRV Peter Hajnala.

Ako dodal, rezort pôdohospodárstva v uplynulom roku predstavil Koncepciu rozvoja poľnohospodárstva pre roky 2013 až 2020.

Jej cieľom je zvýšenie produkčnej výkonnosti v nosných poľnohospodárskych komoditách na úroveň 80 % súčasnej spotreby obyvateľstva na Slovensku.

Ministerstvo predpokladá nárast pracovných miest na vidieku

Koncepcia má zabezpečiť trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov, rozvoj vidieka a zlepšene životných podmienok zamestnanosti vidieckeho obyvateľstva. Uskutočnením tejto koncepcie rezort pôdohospodárstva predpokladá vytvorenie viac ako 18 tis. nových pracovných miest predovšetkým na vidieku.

"Dotiahli sme rokovania o Spoločnej poľnohospodárskej politike pre roky 2014 až 2020, ktorú sme zároveň podrobili verejnej diskusii medzi poľnohospodármi na celom Slovensku," konštatoval Hajnala. Podotkol tiež, že sa podarilo ukončiť "éru čiernych pasažierov" v poľnohospodárstve, pretože celá filozofia podpory je nastavená tak, že sa budú podporovať len aktívni majitelia pôdy.

Nové princípy Spoločnej poľnohospodárskej politiky bude rezort pôdohospodárstva uplatňovať od roku 2015. Takzvaný sendvičový model financovania bude fungovať trojzložkovo.

V lesníctve je ministerstvo spokojné s výsledkom

Prvý pilier bude slúžiť na priame platby, program rozvoja a vidieka patrí do druhého piliera a v treťom je vnútroštátna pomoc. "Ministerstvo v tomto roku zriadilo aj takzvané komoditné rady, ktoré u štrnástich vytipovaných poľnohospodárskych komodít hodnotili všetky aspekty danej komodity, od jej produkcie až po predaj," uviedol Hajnala.

Za najpodstatnejšie, čo sa podarilo presadiť v oblasti ochrany pôdy a viníc, považuje ministerstvo vládou schválené nariadenie o odvodoch za odňatie alebo neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy. Od apríla tohto roka sa teda musí v katastrálnom území zachovať 30 % najbonitnejšej pôdy. V oblasti legislatívy rezort pripravil 27 legislatívnych dokumentov.

V oblasti lesníctva a poľovníctva je ministerstvo pôdohospodárstva spokojné s výsledkom, ktorý dosiahol štátny podnik Lesy SR v uplynulom roku, a to 15,2 mil. eur pred zdanením. V budúcom roku chce rezort vo väčšej miere dotiahnuť legislatívu, ktorá by podporila a zabezpečila ochranu viníc a poľnohospodárskej pôdy pred skupovaním zahraničnými subjektmi.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.