Kalašnikov pred smrťou oľutoval obete svojho samopalu

0
479

MOSKVA 14. januára (WEBNOVINY) – Ruský konštruktér najznámejšieho samopalu histórie Michail Kalašnikov sa krátko pred smrťou obrátil na hlavu ruskej pravoslávnej cirkvi, aby oľutoval milióny životov, ktoré má na svedomí jeho vynález.

Kalašnikov ešte v apríli, niekoľko mesiacov pred smrťou, napísal patriarchovi Kirillovi dlhý "emocionálny list," informuje v pondelok miestny denník Izvestija.

Odporúčame:

Kalašnikova pochovali ako hrdinu, za výstrelov jeho samopalu

"Moja duchovná bolesť je neznesiteľná. Stále si kladiem tú istú nezodpovedanú otázku: Ak môj samopal bral ľudské životy, potom… som vinný za smrť ľudí, aj keď boli mojimi nepriateľmi?" položil si rečnícku otázku. List je podpísaný ako "Michail Kalašnikov, Boží otrok".

Obrazom: Rusko sa rozlúčilo s legendárnym vynálezcom Kalašnikovom

Kalašnikov zomrel vo veku 94 rokov koncom decembra. Výtvor držiteľa všetkých možných sovietskych ocenení je stále jedným z najpopulárnejších, pričom doteraz sa ho vyrobilo viac ako 100 miliónov kusov.

V súčasnosti je kalašnikov populárny najmä medzi rôznymi militantmi, ktorí oceňujú jeho vysokú odolnosť v nepriaznivých podmienkach. Za popularitou AK-47 (Avtomat Kalašnikova model 1947) sú okrem relatívne vysokej spoľahlivosti a ľahkého používania aj pomerne nízke výrobné náklady.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.