Južná Kórea vyzýva Sever, aby urýchlil zjednocovanie rodín

0
164

SOUL 29. januára (WEBNOVINY) – Južná Kórea vyzvala v stredu Sever, aby urýchlil úsilie o zjednocovanie rodín rozdelených vojnou. Zároveň však avizovala, že bude pokračovať vo vojenských cvičeniach so Spojenými štátmi napriek protestom Pchjongjangu.

Nie je isté, či KĽDR dodrží svoj sľub a umožní stretnutia pred manévrami, Juh však uviedol, že nevyužije cvičenia ako prostriedok na ich zabezpečenie. Severná Kórea minulý týždeň nečakane navrhla znepriatelenému Juhu obnovenie stretnutí rodín, ktoré zostali po vzájomnej vojne v 50. rokoch rozdelené. Ponuku privítala Čína, jediný významný spojenec Pchjongjangu, ako aj Spojené štáty.

Pokiaľ sa uskutoční, pôjde o prvú takúto udalosť za viac než tri roky. Sever však ešte musí odpovedať na výzvu Soulu, aby sa stretnutie konalo vo februári počas šiestich dní a dohodnúť spoločnú schôdzku, kde by sa prediskutovalo miesto a logistika. Obnovenie programu ako gesta dobrej vôle v záujme uvoľnenia cezhraničného napätia bolo pôvodne naplánované už na september, Pchjongjang ho však doteraz odkladal s poukázaním na nepriateľskú politiku Soulu.

Kórejská vojna v rokoch 1950-1953 rozdelila milióny Kórejčanov. Posledné stretnutie rozdelených rodín sa uskutočnilo v roku 2010 pod záštitou Červeného kríža. Severná a Južná Kórea sú formálne stále vo vojnovom stave, keďže konflikt v 50. rokoch sa skončil iba prímerím. Napätie v regióne bolo v poslednom čase mimoriadne vysoké v dôsledku provokácií a vojenských cvičení. Severokórejské vedenie v apríli 2013 vypovedalo takmer všetky dohody so svojím južným susedom vrátane dohody o neútočení.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.