Veľké dáta: Posilňujú finančníctvo alebo ho ohrozujú?

0
413

BRATISLAVA 29. januára (WBN/PR) – „Ako zmení svet nástup veľkých dát?“ – to je najrelevantnejšia otázka, ktorú by si účtovníci a profesionáli vo finančníctve mali klásť, aspoň podľa správy, ktorú vydali profesijné združenia účtovníkov ACCA a IMA.

Správa „Veľké dáta: ich sila a riziká“ názorne ukazuje nielen potenciál využitia veľkých objemov neštruktúrovaných informácií pre podniky všetkých veľkostí, vlády a regulátorov, ale aj zjavné potenciálne právne a etické nástrahy.

V nedávnom výskume zadanom ACCA a IMA 62% respondentov z celého sveta uviedlo, že veľké dáta sú nesmierne dôležité pre budúcnosť podnikania a majú potenciál dať informovaným podnikateľom konkurenčnú výhodu. Objem a rozmanitosť dát, ktoré sú podniky a vlády schopné zbierať, sa prudko zvyšuje a predstavuje priamo pokladnicu informácií. Korporácie teraz masívne investujú do schopnosti tieto dáta triediť, vyznať sa v nich a analyzovať ich.

Faye Chuová, ktorá v ACCA vedie futurologický výskum, k tomu uviedla: „Nejde o to, kedy sa veľké dáta stanú dôležitými – oni už totiž dôležité sú. Ich potenciál spočíva v schopnosti tieto dáta analyzovať a dané informácie využiť. Veľké dáta predstavujú pre finančníctvo jednu z najväčších príležitostí posledných rokov. Analytici totiž budú schopní poskytovať vrcholnému manažmentu v reálnom čase aktualizáciu u širšej množiny premenných, ktoré potom prehovoria do tvorby podnikovej stratégie.“

Kateřina Benešová, riaditeľka ACCA pre Česko, Slovensko a Maďarsko, k tomu dodala: „Veľa rokov sme hovorili o tom, že účtovníci neposkytujú len výročné správy – a veľké dáta z toho učinili realitu. Etický prístup k dátam bude rovnako nesmierne dôležitý. Kombináciou analytických schopností a etiky sa finanční profesionáli konečne stanú základným kameňom podnikovej stratégie a úspechu.“

Veľké dáta sú však neoceniteľné nielen v súkromnom sektore. Výrazne totiž uľahčia audítorom a regulátorom odhaľovanie veľkých podvodov. Štát už veľké dáta pri svojom vyšetrovaní používa.

Raef Lawson z IMA k tomu povedal: „Zatiaľ čo pre firmy môžu veľké dáta predstavovať veľké príležitosti, musíme mať rovnako na pamäti, že súkromie je vysoko v rebríčku priorít vlád aj jednotlivcov. Zažili sme už vysoko medializované protesty ohľadne množstva dát, ktoré organizácie kumulujú, a v niektorých prípadoch predávajú. Je životne dôležité, aby profesionáli vo finančníctve dokázali svoje organizácie bezpečne previesť týmto etickým a právnym mínovým poľom. Pre náležité využitie veľkých dát je nutné prestať pracovať v uzavretých oddeleniach a postarať sa naopak o väčšiu spoluprácu medzi jednotlivými oddeleniami. O dáta a hlavne o výsledky dátovej analýzy je potrebné sa podeliť v celej firme, aby sa jej zamestnanci mohli kvalifikovane rozhodovať a zároveň riadiť budúce riziká.“

Správa ACCA a IMA uznáva, že účtovníci nie sú ani softwaroví inžinieri, ani vedci skúmajúci dáta, ale v budúcnosti by sa nimi mohli stať. Účtovníci budú mať čím ďalej väčšie slovo v rozhodovaní, aký finančný obsah bude použitý vo vizualizáciách a firemných prezentáciách kľúčových ukazovateľov a s akými nefinančnými dátami sa bude párovať. Bude sa po nich chcieť, aby pre dáta pomohli vytvárať spoločný vizuálny jazyk.

Kateřina Benešová k tomu ešte dodala: „Pre mnoho finančných profesionálov budú veľké dáta znamenať zmenu zamerania – tradičné úlohy finančného riaditeľa, technického riaditeľa a riaditeľa IT sa v budúcnosti zmenia na nepoznanie. Ich úlohy budú strategickejšieho charakteru a budú viac plánovať. Rýchlosť, s ktorou sa dokážu adaptovať na túto zmenu, bude mať ohromný dopad na schopnosť firmy maximálne využiť potenciál veľkých dát.“

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.