Juh USA prekvapil chlad, tri štáty vyhlásili výnimočný stav

0
474

DALLAS 29. januára (WEBNOVINY) – Tri americké štáty Louisiana, Mississippi a Severná Karolína v utorok vyhlásili núdzový stav v reakcii na nečakane chladné počasie spojené so snežením.

Silné sneženie a teploty pod bodom mrazu spôsobili množstvo dopravných nehôd a uzavretie škôl, úradných budov ako aj medzinárodného letiska Luisa Armstronga v New Orleanse. Pre arktický vzduch prichádzajúci zo severných oblastí USA úrady vyzvali motoristov, aby nevychádzali na zľadovatené cesty.

Počasie ruší lety

Počasie s teplotami pod bodom mrazu je pre obyvateľov južných štátov nezvyčajné, keďže sa objavuje raz za približne desať rokov. Jeho dôsledkom bolo už zrušenie alebo meškanie tisícov letov.

V Alabame si hromadná nehoda na zľadovatenej ceste vyžiadala dva ľudské životy. Problémy má aj Texas. Austinská polícia hlásila desiatky nehôd spôsobených ľadom na cestách.

USA ešte začiatkom roka zasiahol arktický front a s ním spojené kruté mínusové teploty, ktoré postihli veľkú časť územia USA.

Polárny vír zabil dvadsať ľudí

Mrazivé počasie sa v utorok rozšírilo zo stredozápadu aj do východných a južných častí krajiny a spôsobilo zrušenie tisícov letov. Mrzlo dokonca aj na Havaji a na Floride.

V Minnesote zase namerali mínus 37 stupňov, v Montane mínus 52 a pod mínus 40 klesla teplota aj v Indiane, Nebraske, Ohiu, či Južnej Dakote. Vlna mrazivého počasia si vyžiadala viac ako 20 úmrtí.

Ochladenie spôsobil takzvaný polárny vír, ktorému na severovýchode USA v prvých dňoch roka predchádzala snehová víchrica.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.