India je pobúrená zadržaním a kontrolovaním diplomatky v USA

0
343

NAÍ DILLÍ 18. decembra (WEBNOVINY) – Indická vláda v stredu vyhlásila, že je odhodlaná „za každú cenu“ zabezpečiť návrat jednej z členiek diplomatického zboru, ktorú minulý týždeň v USA napriek imunite zadržali a podrobili ju potupnej telesnej prehliadke.

Minister zahraničných vecí Salman Khurshid počas vystúpenia na pôde parlamentu označil za „svoju povinnosť dostať tú pani naspäť“ a považuje tiež za potrebné „obnoviť jej dôstojnosť“. Potvrdil zároveň prijatie odvetných opatrení namierených proti americkému veľvyslanectvu v krajine, ktorého pracovníci prídu o viaceré výsady.

Tridsaťdeväťročnú Devyani Khobragadeovú, zástupkyňu generálneho konzula Indie v New Yorku, zadržala tamojšia polícia minulý štvrtok pre podozrenie z vykorisťovania pomocníčky v domácnosti, ktorá pochádza takisto z Indie, a uvedenia nepravdivých údajov pri vybavovaní jej víz.

Denník The Times of India v stredu zverejnil e-mail diplomatky, kde tvrdí, že Američania nedbali na jej imunitu a namiesto toho „jej opakovane nasadili na ruky putá, vyzliekli ju a prehľadávali jej telesné dutiny“. Khobragadeovej prípad vyvolal v Indii značné pobúrenie, ministerstvo zahraničných vecí USA však hovorí o „ojedinelom incidente“, ktorý by sa nemal odraziť na indicko-amerických vzťahoch.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.