Hámid Karzaj má zdravý rozum, teší sa Taliban

0
340

KÁBUL 2. decembra (WEBNOVINY) – Afganské militantné hnutie Taliban vyjadrilo podporu prezidentovi Hámidovi Karzajovi v jeho boji proti takzvanej bezpečnostnej zmluve so Spojenými štátmi.

Tá by umožnila ponechanie niektorých amerických vojakov v Afganistane aj po tom, ako sa odtiaľ stiahne Severoatlantická aliancia (NATO).

„Vyzerá to tak, že má zdravý rozum. Dúfame, že tento postoj pramení z afganskej hrdosti,“ uviedli v pondelňajšom vyhlásení islamisti, ktorí krajine vládli v rokoch 1996-2001 a proti ktorým Karzaj v minulosti sám aktívne bojoval.

Odmieta ustúpiť

Karzaj ešte minulý týždeň odmietol ustúpiť zo svojej pozície a naďalej odmieta podpísať novú Bilaterálnu bezpečnostnú dohodu (BSA) so Spojenými štátmi ešte v tomto roku. Povedal to na stretnutí s poradkyňou amerického prezidenta Baracka Obamu pre národnú bezpečnosť Susan Riceovou.

Tá Karzaja prišla presvedčiť, aby dokument podpísal ešte pred voľbami naplánovanými na apríl 2014. BSA pritom ešte predtým podporil najvyšší orgán v krajine Lója džirga.

Podľa BSA má v Afganistane aj po stiahnutí medzinárodných síl v roku 2014 zostať 10 000 až 15 000 zahraničných vojakov. Nepôjde však len o Američanov, ale aj príslušníkov z iných štátov vrátane moslimských.

Taliban s dohodou nesúhlasí

Medzinárodné jednotky majú mať najmä výcvikovú a podpornú úlohu. Znenie dohody je výsledkom niekoľkomesačného vyjednávania.

Z textu zverejneného vládou v Kábule vyplýva, že Karzaj ustúpil v otázke trestnoprávnej imunity amerických vojakov, proti ktorým tak v prípade páchania zločinov nebudú môcť afganské orgány konať. BSA má platiť najmenej do konca roka 2024.

Militantné hnutie Taliban s dohodou nesúhlasí. Karzaj podľa vlastných slov s dohodou súhlasí, jej podpis však plánuje až po aprílových voľbách. Podľa USA je to neskoro.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.