Egypt oznámil termín volieb, budú ešte v tomto roku

0
353

KÁHIRA 8. novembra (WEBNOVINY) – V krízou zmietanom Egypte sa budú konať parlamentné voľby vo februári alebo v marci, dva mesiace po tom, čo sa v krajine uskutoční hlasovanie o novej ústave. V piatok o tom informovalo ministerstvo zahraničia.

Podľa jeho údajov sa už pracuje na presnom rozpise hlasovania. Prípravy na prezidentské voľby sa začnú následne do dvoch mesiacov po skončení parlamentných volieb. Plán volieb schválila prechodná vláda krátko po júlovom zvrhnutí prezidenta Muhammada Mursího a pozastavení platnosti ústavy.

Referendum o novej ústave sa uskutoční pred koncom roka. Následné parlamentné voľby môžu trvať týždne či dokonca dva mesiace, v závislosti od toho, či pozmenená ústava umožní zotrvanie hornej komory parlamentu. Päťdesiatčlenný panel navrhujúci novú ústavu chce Senát zrušiť, rozhodnutie však ešte nie je konečné.

Egyptská armáda 3. júla po masových protestoch zvrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Krajinu v súčasnosti vedie armádou podporovaná prechodná vláda. Moslimské bratstvo vyhralo prezidentské i parlamentné voľby po páde dlhoročného lídra Husního Mubaraka v roku 2011. Následné zvrhnutie nového prezidenta Mursího spôsobilo v najľudnatejšej arabskej krajine politickú krízu, ktorú má vyriešiť nová ústava a voľby.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.