Ďalšie kolo rokovaní s Iránom bude vo Viedni

0
573

MOSKVA 1. februára (WEBNOVINY) – Ďalšie kolo rokovaní o spornom iránskom jadrovom programe sa uskutoční v druhej polovici februára v rakúskej Viedni, ktorá je okrem iného aj sídlom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

Termín a dejisko stretnutia zástupcov šiestich mocností a islamskej republiky v piatok potvrdil hovorca šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej. Tá sa na tom dohodla s iránskym ministrom zahraničných vecí počas ich piatkového vzájomného stretnutia na mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

Európska únia ešte v minulý týždeň pozastavila platnosť viacerých sankcií proti Iránu po tom, ako Teherán začal implementovať prelomovú dohodu o obmedzení jeho jadrového programu z konca novembra.

Irán plní novembrovú dohodu so skupinou svetových mocností, ktorá má platiť od 20. januára najbližších šesť mesiacov. Hlavným predmetom dohody je výroba vysokoobohateného uránu vyvolávajúca obavy z využitia na zbrojné účely, ktorej sa Irán vzdá výmenou za čiastočné zrušenie sankcií zo strany Západu vrátane uvoľnenia 4,2 miliardy dolárov (3,1 mld. eur) v zmrazených aktívach. Islamská republika sa naďalej odmieta vzdať práva na využívanie jadrovej energie a popiera, že by sa usiloval o získanie jadrovej zbrane, ako tvrdí znepriatelený Izrael.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.