Slováci splácajú disciplinovanejšie než pred dvoma rokmi

0
500

BRATISLAVA 01. februára (WEBNOVINY) – Spotrebitelia sú pri splácaní dlhov omnoho disciplinovanejší ako kedysi. Vyplynulo to zo štatistík Sberbank Slovensko, ktorá analyzovala skupinu všetkých svojich klientov, ktorí za posledné dva roky krátkodobo meškali so splátkou na povolenom prečerpaní a spotrebných úveroch.

Vyčerpaní z Vianoce

V druhej polovici minulého roka bola priemerná nezaplatená suma na splátkach úverov 67 eur, kým rok predtým v rovnakom období to bolo 76 eur.

"Klienti zvládajú dlhy lepšie. Výrazne ich k disciplíne učia samotné banky. Ak s dlžníkmi komunikujeme pravidelne a často a motivujeme ich k úhrade omeškania, výsledok sa dostaví," povedala vedúca oddelenia Collection Sberbank Slovensko Adriana Bertóková. Zároveň však upozornila, že je pred nami obdobie náročné na splácanie úverov. Slováci sú podľa nej vyčerpaní z Vianoc a pomaly sa blíži termín daňových priznaní.

Kritický február

Priemerná suma nezaplatených splátok úverov za posledné roky bola podľa Sberbank najvyššia práve v úvode roka. Najkritickejším mesiacom bol február, vlani prekročila priemerná omeškaná suma na splátkach dokonca 200 eur.

Väčšinu tvorili neplatiči na povolenom prečerpaní. "Ľudia v tomto období zvažujú, ako vykryť nutné výdavky a niektorí sa rozhodnú nezaplatiť splátku. Pre rodinný rozpočet by bolo vhodnejšie, ak by sa domácnosť na tieto náročné mesiace pripravila postupne a snažila si odložiť peniaze bokom už počas roka," skonštatovala Bertóková.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.