Členku Pussy Riot pustili z väzenia, na slobodu čaká ďalšia

0
331

MOSKVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Ruské orgány v pondelok prepustili na slobodu jednu z členiek punkovej skupiny Pussy Riot odsúdených v auguste 2012 na dva roky vo väzení za výtržníctvo v podobe politického protestu v kostole.

Dvadsaťpäťročná Maria Aljochinová podľa vyjadrenia jej advokáta Pjotra Zajkina pre agentúru RIA Novosti opustila väznicu na základe minulotýždňovej amnestie po tom, ako boli "vyhotovené a podpísané všetky doklady". Okrem Aljochinovej by sa mala dostať predčasne na slobodu aj o rok mladšia spoluaktivistka Nadežda Tolokonnikovová. Prepustenie oboch žien sa pôvodne očakávalo začiatkom marca 2014.

Obrazom: Rebelky z Pussy Riot pred súdom

Amnestia pri príležitosti 20. výročia vzniku ruskej ústavy sa vzťahuje na desaťtisíce Rusov stíhaných za nenásilné trestné činy. Prípady Aljochinovej a Tolokonnikovovej navyše v decembri nariadil ruský najvyšší súd opätovne preskúmať.

Vo februári 2012 členky Pussy Riot vtrhli do pravoslávnej katedrály v centre Moskvy, kde zaspievali "modlitbu" proti vtedajšiemu premiérovi a dnešnému prezidentovi Ruska Vladimirovi Putinovi a jeho spojeniu s ruskou pravoslávnou cirkvou.

Odporúčame aj:

Amnestia v Rusku zahrnie Pussy Riot i aktivistov Greenpeace

Putinova amnestia by mohla z väzenia oslobodiť aj Pussy Riot

Členku Pussy Riot previezli na Sibír, má ísť o trest

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.