Barack Obama pohrozil Južnému Sudánu, útočili na Američanov

0
300

HONOLULU 23. decembra (WEBNOVINY) – Spojené štáty podniknú ďalšie kroky na ochranu svojich občanov na území Južného Sudánu, ak si to vyžiada tamojšia situácia. Prezident Barack Obama to uviedol v nedeľňajšom liste adresovanom Kongresu, ktorým reagoval na útok proti Američanom z predošlého dňa.

Udalosť sa odohrala pri juhosudánskom meste Bor, kde neznámi ozbrojenci ostreľovali tri americké lietadlá. Tie mali z mesta kontrolovaného povstalcami evakuovať amerických občanov, podľa Obamu však misiu z bezpečnostných dôvodov prerušili. Pri útoku utrpeli zranenia štyria z "približne 46" nasadených príslušníkov amerických síl.

Ministerstvo zahraničných vecí USA informovalo, že Američanov z Boru sa medzičasom podarilo úspešne presunúť do juhosudánskeho hlavného mesta Juba pomocou vrtuľníkov. Evakuačné lety z Južného Sudánu v uplynulých dňoch využilo niekoľko stoviek občanov USA i ďalších krajín.

Boje medzi provládnymi vojakmi a vzbúrencami v Južnom Sudáne si minulý týždeň vyžiadali stovky mŕtvych zranených. Ďalšie tisíce ľudí v dôsledku násilia opustilo svoje domovy. Bezpečnostná rad OSN vyjadrila v tejto súvislosti "vážne znepokojenie" a vyzvala na okamžité zastavenie násilia. Juhosudánsky prezident Salva Kiir obvinil z pokusu o prevrat vojakov, ktorí zostávajú verní bývalému viceprezidentovi Riekovi Macharovi. Ten je označovaný za Kiirovho úhlavného súpera, čo viedlo k jeho júlovému odvolaniu z funkcie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.