Chorváti žalujú Boba Dylana za prirovnanie k nacistom

0
266

BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Amerického hudobníka Boba Dylana zažalovala chorvátska organizácia CRICCF sídliaca vo Francúzsku za rasistické výroky, ktorých sa mal 72-ročný spevák podľa nich dopustiť minulý rok v rozhovore pre francúzsku verziu magazínu Rolling Stone.

„Ak vo vás koluje krv otrokára či člena Ku-Klux-Klanu, „čierni“ to vycítia. Pretrváva to až dodnes. Takisto ako židia vycítia nacistickú krv a Srbi zase chorvátsku krv,“ vyjadril sa vtedy Dylan, keď rozprával o dejinách USA a ich vzťahu k rasizmu.

CRICCF podala žalobu aj na vydavateľa francúzskej verzie časopisu Rolling Stone. „Je to podnecovanie k nenávisti. Nemôžete porovnávať chorvátskych kriminálnikov s ostatnými Chorvátmi. Nemáme však nič proti magazínu Rolling Stone či voči Dylanovi ako spevákovi,“ vyhlásil jeden z vedúcich členov organizácie CRICCF krátko po tom, ako vyšiel spomínaný rozhovor. Dylanov hovorca sa k prípadu zatiaľ nevyjadril. Zástupcovia Rolling Stone však odmietli kauzu komentovať.

Bob Dylan, vlastným menom Robert Allen Zimmerman, založil prvú kapelu už na strednej škole. V roku 1962 vydal debutový eponymný album a dodnes má na konte 35 štúdiových nahrávok. Zatiaľ posledná s názvom Tempest vyšla vlani v septembri.

Medzi Dylanove najznámejšie piesne patria napríklad skladby Blowin‘ in the Wind, The Times They Are a-Changin’, Like a Rolling Stone, Subterranean Homesick Blues, Tangled Up in Blue, Knockin‘ on Heaven’s Door či Just Like a Woman. V roku 1988 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy.

V roku 1991 si prevzal Grammy za celoživotný prínos. Svojho jediného Oscara a jediný Zlatý glóbus dostal za pieseň Things Have Changed pre film Skvelí chlapci (2000). V roku 2008 dostal Pulitzerovu cenu. Nedávno v Paríži získal vyznamenanie Rad čestnej légie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.