Chemickí inšpektori budú za peniaze z Nobelovky odmeňovať

0
259

OSLO 9. decembra (WEBNOVINY) – Riaditeľ Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmet Üzümcü v pondelok uviedol, že peniaze získané za zisk tohtoročnej Nobelovej ceny mieru použijú na vytvorenie vlastnej ceny, ktorou budú odmeňovať ľudí prispievajúcich k ich úsiliu zbaviť svet chemického arzenálu.

Turecký diplomat sa tak vyjadril v predvečer prevzatia ceny v nórskom Osle z rúk predsedu nórskeho Nobelovho výboru Throbjörna Jaglanda. Výbor oznámil udelenie ceny OPCW ešte v októbri a organizáciu ocenil za „rozsiahle úsilie zbaviť svet chemického arzenálu“.

Získajú takmer milión eur

OPCW a dohovor o chemických zbraniach podľa Nobelovho výboru definovali chemické zbrane ako neprijateľné podľa medzinárodného práva. Organizácia si cenu prevezme na výročie úmrtia zakladateľa ceny, švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela. Cena zahŕňa diplom, medailu a finančnú odmenu v sume takmer milión eur.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní so sídlom v Haagu dohliada na plnenie Dohovoru o zákaze vývoja, výroby, hromadenia a použitia chemických zbraní a o ich zničení, pričom úzko spolupracuje s jednotlivými členskými štátmi.

Najúspešnejšia organizácia

Organizácia patrí z hľadiska medzinárodných štruktúr medzi najúspešnejšie, keďže združuje 189 členských štátov. Dve krajiny, Izrael a Barma spomínaný dohovor podpísali, avšak zatiaľ neratifikovali.

Štyri krajiny, Angola, Egypt, Somálsko a Severná Kórea, zatiaľ nepristúpili k podpisu ani k prijatiu dohovoru. Sýria dohovor prijala len nedávno. Aktuálnou úlohou spoločnej misie OSN a OPCW je zlikvidovať práve sýrske chemické zbrane do polovice roku 2014 v súlade s nedávno prijatou rezolúciou OSN.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.