Český prezident Zeman vymenuje premiéra v najbližších dňoch

0
157

PRAHA 9. januára (WEBNOVINY) – Český prezident Miloš Zeman vymenuje predsedu ČSSD Bohuslava Sobotku za premiéra "v priebehu niekoľkých dní". Uviedol to v rozhovore pre agentúru Reuters. Doplnil, že nová vláda by mohla vzniknúť do konce januára. Bohuslav Sobotka jeho vyjadrenie uvítal ako "pozitívny signál".

"Pán Sobotka splnil všetky podmienky, ktoré som mu dal. Samozrejme teda bude premiérom menovaný," povedal Zeman agentúre Reuters. Zároveň odmietol, že by nejako preťahoval vznik novej vlády, aby u moci čo najdlhšie ostal "jeho" kabinet odborníkov, jak ho sám Zeman pri menovaní premiéra Jiřího Rusnoka nazval. Hovorca Jiří Ovčáček spresnil, že Zeman Sobotku vymenuje koncom budúceho týždňa. Spravodajský portál iDNES.cz pripomína, že koaličná dohoda bola uzavretá 6. januára.

Lídri troch českých strán v pondelok podpísali koaličnú dohodu a definitívne sa dohodli na prerozdelení ministerských postov. Sociálni demokrati budú mať ministerstvo zahraničia, vnútra, školstva či zdravotníctva. ANO zase bude mať rezort financií, ktorý povedie jej predseda a miliardár slovenského pôvodu Andrej Babiš, obrany a spravodlivosti. ČSSD má v 17-člennej vláde osem postov, ANO šesť a ľudovci tri.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.