Afganistan prepustí väzňov, ktorí sú podľa USA hrozbou

0
404

KÁBUL 9. januára (WEBNOVINY) – Afganistan prepustí desiatky väzňov, ktorých Spojené štáty považujú za bezpečnostnú hrozbu. Dôvodom ich prepustenia je nedostatok dôkazov proti nim, uviedla vo štvrtok kancelária prezidenta Hámida Karzaja.

Na slobodu sa má dostať 72 z 88 väzňov zadržiavaných pôvodne Američanmi v známej väznici Bagram. Podľa pozorovateľov tento krok opäť vystupňuje napätie medzi oboma krajinami. Washington a Kábul sa v súčasnosti sporia pre neochotu prezidenta Karzaja podpísať bezpečnostnú dohodu s USA.

Američania ostro protestujú proti plánovanému prepúšťaniu väzňov, ktorí boli podľa ich údajov zapojení do zraňovania alebo zabíjania vojakov medzinárodných síl NATO. Stovky trestancov z väznice Bagram sa dostali na slobodu, odkedy Afganci prevzali kontrolu nad zariadením v marci 2013.

Afganská vláda tvrdí, že nemá dôkazy proti 45 z 88 väzňov v Bagrame, zatiaľ čo dôkazy proti ďalším 27 nepostačujú na to, aby sa s nimi začal súd zaoberať. Prípady zvyšných šestnástich budú opätovne preskúmané.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.