Česká polícia našla v palestínskej rezidencii arzenál zbraní

0
367

PRAHA 5. januára (WEBNOVINY) – Česká polícia objavila v rezidencii palestínskej ambasády v pražskom Suchdole, kde zomrel pri výbuchu trezoru veľvyslanec, dvanásť kusov zbraní vrátane samopalov a pištolí.

V nedeľu o tom informoval spravodajský portál iDNES.cz s odvolaním sa na českého policajného prezidenta Martina Červíčka. Viac informácií o nájdených zbraniach však odmietol prezradiť vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie.

Veľvyslanec Džamál Muhammad Džamál zahynul pri explózii na Nový rok potom, čo otvoril trezor vo svojej novej rezidencii. Česká polícia už uviedla, že explózia nebola teroristickým činom a nespôsobil ju atentátnik.

Českí vyšetrovatelia získali po incidente prístup do budovy len vďaka tomu, že počas sťahovania ešte nové priestory nemali diplomatický štatút a neboli chránené Viedenskými zmluvami o ochrane diplomatických misií.

Polícia sa zatiaľ nevyjadrila k tomu, ako sa výbušnina do trezoru dostala. Mohla byť súčasťou zabezpečovacieho mechanizmu alebo bola v trezore uložená, čo je podľa iDNES.cz pravdepodobnejšie. Zbrane a výbušniny sa však bez dohody s hostiteľskou krajinou nesmú nachádzať ani na diplomatickej pôde.

Dcéra zosnulého veľvyslanca v piatok vyjadrila presvedčenie, že jej otec bol zavraždený. Ráná Džamálová naznačila, že výbušninu musel do trezoru niekto umiestniť počas sťahovania.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.