Arktická zima sužuje USA, teploty klesnú k -50 stupňom

0
434

WASHINGTON 4. januára (WEBNOVINY) – Časti Kanady a sever Spojených štátov naďalej sužujú extrémne mrazy s teplotami, ktoré klesajú pod mínus 30 stupňov Celzia.

Podľa meteorológov ide o najchladnejšiu zimu za posledné dve desaťročia. Najchladnejšie teploty zažívajú na Stredozápade USA od Montany po Michigan a na severe Kanady a od utorka sa presunú aj na severovýchod Spojených štátov.

V kanadskom Ontáriu a v oblasti Veľkých jazier očakávajú ďalšie prívaly snehu, čo môže skomplikovať už aj tak problematickú dopravnú situáciu. Počasie spôsobilo výpadok elektrickej energie pre vyše 110 00 domácností na severovýchode Kanady.

Obrazom: Na sever Ameriky zaútočila zima

Ľudia musia ostať doma

V Chicagu očakávajú mínus 29 stupňov Celzia a v Pittsburghu mínus 24 stupňov. Pod – 30 stupňov klesnú v centrálnej oblasti severnej časti USA.

V Severnej Dakote klesne pocitová teplota pre silný mrazivý vietor dokonca až k – 50 stupňom Celzia. Úrady už ľudí varovali, aby zostali vo vnútri, keďže takýto mráz môže do piatich minút spôsobiť omrzliny. Vo viacerých amerických štátoch zatvorili až do odvolania školy.

Počasie zabíjalo

Mrazivé počasie pretrváva v oblasti už od Nového roku. Prudká snehová víchrica priniesla vo štvrtok takmer 62-centimetrovú pokrývku snehu. Počasie má na svedomí už najmenej 15 úmrtí, väčšinou pri automobilových nehodách. Počasie narušilo cestnú i leteckú dopravu.

V USA zrušili v sobotu 1266 letov a ďalších vyše 6000 malo meškania. Vietor s rýchlosťou do 105 kilometrov za hodinu vytváral záveje, čo spôsobilo krátkodobé uzavretie dôležitých diaľničných ťahov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.