Caracas pobúrilo, že bol jednou z priorít odpočúvania USA

0
336

CARACAS 5. novembra (WEBNOVINY) – Venezuelská vláda v pondelok tvrdo odsúdila americké odpočúvanie, medzi ktorého šesť dlhodobo prioritných cieľov patrila aj juhoamerická krajina.

Minister zahraničných vecí Venezuely Elías Jaua v tejto súvislosti skonštatoval, že aktuálne informácie iba potvrdzujú, že "dobré vzťahy medzi Caracasom a Washingtonom nie sú, žiaľ, možné".

Šéf venezuelskej diplomacie takto reagoval na nedeľňajšie informácie amerického denníka The New York Times. Podľa neho bola Venezuela spolu s Ruskom, Iránom, Irakom, Čínou a Severnou Kóreou hlavnými a dlhoročnými cieľmi špehovania vykonávaného americkými tajnými službami.

Podľa denníka odvolávajúceho sa na špehovací zoznam z roku 2007 zverejnený Edwardom Snowdenom sledovala americká vláda e-maily desiatich najvyšších predstaviteľov Venezuely. Ako povedal Jaua na margo medializovaných informácií, "je to neprijateľné".

Venezuelský prezident Nicolás Maduro ešte v júli potvrdil, že Caracas končí so snahou o zlepšenie vzťahov s USA. Stalo sa tak iba dva mesiace po tom, ako Venezuela deklarovala záujem normalizovať svoje vzťahy so Spojenými štátmi vrátane obnovenia diplomatických stykov.

Washington a Caracas majú totiž dlhodobo napäté vzťahy, ktoré sa zhoršili po nástupe Huga Cháveza k moci v roku 1999. Ten viackrát obvinil USA z organizovania sprisahaní s cieľom zvrhnúť jeho vládu. Spojené štáty a Venezuela dokonca v roku 2010 prerušili diplomatické vzťahy a stiahli svojich veľvyslancov z hlavných miest. Venezuela, ktorá vlastní najväčšie zásoby ropy na svete, napriek nezhodám posiela do USA 900-tisíc barelov čierneho zlata denne.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.