Ariela Šarona pochovajú na jeho ranči v negevskej púšti

0
300

JERUZALEM 13. januára (WEBNOVINY) – Izraelského expremiéra Ariela Šarona, ktorý zomrel v sobotu po ôsmich rokoch v kóme, pochovajú v pondelok na jeho ranči v negevskej púšti.

Pohrebu predchádzala verejná posledná rozlúčka v jeruzalemskej budove parlamentu, kam sa s ním v nedeľu prišli rozlúčiť obyvatelia.

Odporúčame aj:

Zomrel Ariel Šaron, bývalý významný premiér Izraela

Svetoví lídri smútia za Šaronom, Palestínčania oslavujú

V pondelok doobeda prebehne v parlamente oficiálne smútočné podujatie, následne Šaronovo telo prevezú do púšte. Účasť na pohrebe prisľúbil aj americký viceprezident Joe Biden, ktorý povedie delegáciu USA. Očakáva sa aj účasť ďalších svetových lídrov.

Obrazom: Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron

Šaron bol jedným z najvýznamnejších politikov v histórii Izraela, aj keď jeho kariéru sprevádzali viaceré kontroverzie. Do kómy upadol v januári 2006 po utrpení mŕtvice. Šaron bol premiérom Izraela v rokoch 2001 až 2006.

Predtým zastával rôzne ministerské posty a ako minister obrany v roku 1982 nariadil rozpútanie libanonskej vojny. Ako premiér sa do dejín zapísal najmä tým, že v roku 2005 rozhodol o stiahnutí izraelských osadníkov z Pásma Gazy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.