Amnestia v Rusku zahrnie Pussy Riot i aktivistov Greenpeace

0
323

MOSKVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Dolná komora ruského parlamentu schválila v stredu posledné pozmeňujúce návrhy k zákonu o amnestii, na základe ktorého predčasne prepustia desaťtisíce väzňov.

Prijaté zmeny rozširujú amnestiu aj na podozrivých a odsúdených za výtržníctvo, čo znamená, že na slobodu sa dostanú členky punkovej skupiny Pussy Riot aj aktivisti hnutia Greenpeace stíhaní za arktický protest. Duma bude o legislatíve hlasovať ešte v stredu poobede. Amnestiu nemusí schvaľovať horná komora a mohla by tak vstúpiť do platnosti už vo štvrtok.

Amnestia sa dotkne 25 až 30-tisíc ľudí s výnimkou tých, ktorí sa dopustili násilných činov, a to najmä násilia proti príslušníkom bezpečnostných síl. Medzi prepustenými budú najmä neplnoletí, invalidi, tehotné ženy a ženy, ktoré majú maloleté deti. Amnestia sa nebude týkať napríklad bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského a mnohých opozičných demonštrantov obvinených z použitia násilia proti polícii. Ruský prezident Vladimir Putin schválil návrh amnestie k 20. výročiu ústavy Ruska.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.