Američania sú ochotní pomôcť Rusku pri ochrane olympiády

0
674

WASHINGTON 21. januára (WEBNOVINY) – Armáda Spojených štátov je v prípade potreby ochotná pomôcť Rusku pri ochrane zimných olympijských hier, ktoré sa uskutočnia v čiernomorskom stredisku Soči.

Hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby vo vyhlásení v pondelok uviedol, že Washington je pripravený poskytnúť vzdušné aj námorné prostriedky vrátane dvoch vojenských lodí nachádzajúcich sa v Čiernom mori. "Spojené štáty ponúkli ruskej vláde plnú podporu pri bezpečnostných prípravách na zimnú olympiádu," povedal Kirby.

Rusko prijalo mimoriadne bezpečnostné opatrenia v súvislosti s olympijskými hrami, ktoré sa začínajú 7. februára. Severokaukazskí extrémisti totiž opakovane pohrozili útokmi proti účastníkom hier. Agentúra Reuters uvádza, že Spojené štáty už preto pripravujú aj núdzový plán na prípadnú evakuáciu amerických občanov zo Soči.

Teroristi už pred olympiádou uskutočnili niekoľko útokov. V juhoruskom Volgograde pri teroristických útokoch na ciele verejnej dopravy zahynulo najmenej 34 osôb. Teroristi útočili aj v piatok v dagestanskom meste Machačkala, kde explózia reštaurácie po paľbe z granátometu zranila najmenej sedem osôb.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.