Ako správne poslať balík do zahraničia?

0
2263

V dnešnej dobe má už snáď každý niekoho v zahraničí. Sú aj vaši priatelia, rodina, či známi, dlhodobo za hranicami? Zrejme im občas, napríklad pri príležitosti ich sviatkov alebo na Vianoce, chcete zaslať balík do zahraničia. Že neviete ako na to? Poradíme vám ako poslať balík, aby bol doručený bez problémov.

Balík do zahraničia dobre zabaľte

Vravíte si, že zabaliť balík nemôže byť predsa nič zložité? Teoreticky nie. No ak má byť doručený bezpečne, musíte si pri jeho balení naozaj dať záležať. V prvom rade si dobre vyberte obalový materiál. Ak odosielate napríklad len šatstvo, či veci, ktoré sa určite nerozbijú, postačí aj klasická škatuľa. Ak je však obsah balíka krehkejší, určite je vhodné použiť aj polystyrénovú výplň, pokrčené noviny, či bublinkovú fóliu. Týmto obalovým materiálom bezpečne vyplníte miesto medzi škatuľou a samotným obsahom balíka. Samozrejmosťou je tiež dôkladné prelepenie, či previazanie škatule, aby sa počas prepravy balík neotvoril. Pozor si musíte dávať aj pri vypĺňaní adresy. Ak si nie ste istý jej správnosťou, určite príjemcu kontaktujte a opýtajte sa ho na presnú adresu. Musí byť úplná a napísaná čitateľne. Pridajte aj adresu odosielateľa. Dávajte si pozor, aby sa adresa z balíka neodlepila. Poriadne ju prelepte lepiacou páskou. Nakoniec si pripravte písomný zoznam obsahu balíka. Ten potrebuje prepravca, aby mohol colnému úradu deklarovať obsah balíka.

Pozor na obsah balíka!

Ak nechcete sebe alebo príjemcovi balíka spôsobiť problémy, dávajte si pozor na veci vylúčené z prepravy. O čo ide? Posielať nesmiete tieto položky:

  • Zbrane, ich napodobeniny, muníciu, či predmety a látky, ktoré by mohli ohroziť život ľudí. Pokiaľ ide o rôzne typy nožov, tie nepatria do balíka, ak majú čepeľ nad 6 cm.
  • Alkohol (aj v potravinách), tabak a tabakové výrobky, drogy a lieky, ktorých účinná látka je v danej krajine zakázaná.
  • Živé zvieratá a ohrozené druhy rastlín.
  • Potraviny ako sú mäso a výrobky z neho, netrvanlivé pečivo, mliečne výrobky, ale aj čaje a korenia, ktoré obsahujú lístky, plody alebo semená rastlín.
  • Rôzne urážlivé a hanlivé predmety ako napríklad pornografia.

Do balíka tiež nedávajte rôzne látky, ktoré podliehajú skaze alebo tekutiny, ktoré by mohli váš, ale aj iné balíky pri preprave znehodnotiť.

Vyberte si spoľahlivého prepravcu

Čo je jeden z najdôležitejších krokov, ak posielate balík do zahraničia. Ideálne pre vás je zvoliť si prepravcu, ktorý má vynikajúce ceny, je spoľahlivý, má prax a skúsenosti a aktívne komunikuje so svojimi klientmi. Či už posielate balíky do Anglicka alebo aj do iných krajín sveta, nájdite si spoľahlivého prepravcu, ktorý váš balík prepraví k príjemcovi rýchlo, lacno a spoľahlivo!