Viete všetko o vašom osobnom účte? Pozrite si základné informácie, o ktorých by ste mali vedieť

0
1330

Vnímate, ako vám založenie osobného účtu zjednodušilo život? Alebo ešte takýto účet založený nemáte? Na čo ešte čakáte? Osobný alebo bežný účet slúži na základné operácie s finančnými prostriedkami. Prostredníctvom týchto účtov môžete vy – klienti banky – realizovať platobné styky, platiť cez platobné terminály v obchodoch pomocou platobných kariet, vyberať peňažné prostriedky pre vlastnú potrebu, či využívať debet. Založenie osobného účtu v banke vám zaručene zjednodušuje život každodenne.

Koľko vás bude stáť vedenie bežného osobného účtu?

Vedenie bežného účtu v banke je poväčšine podmienené mesačným poplatkom, kedy máte k účtu balík služieb, za ktoré už viac neplatíte. Niektoré osobné účty si však môžete založiť a viesť bez poplatkov, avšak každá služba a úkon na viac je väčšinou spoplatnený. Jednotlivé banky majú svoje príslušné cenníky, podľa ktorého majú svoje služby spoplatnené. Vy ako klienti banky môžete narábať so svojim účtom prostredníctvom osobnej návštevy pobočky banky alebo online, cez internetbanking. Mnoho úkonov pri osobnej návšteve banky je podmienené poplatkami, dnes je efektívne využívať internetbanking, kedy si ľahko a rýchlo z pohodlia domova vybavíte takmer všetko potrebné spojené s vedením vášho osobného účtu.

Aké typy osobných účtov existujú?

Detský účet je väčšinou pre klientov do veku 15 rokov, súčasťou ktorého je platobná karta, nulové poplatky a obmedzený limit na platby a výbery počas dňa. Ak ste študent alebo máte do 26 rokov, určite zvážte možnosť založenia účtu pre mladých – tieto účty sú väčšinou ponúkané bez mesačných poplatkov. Okrem štandardného účtu, môžete zvážiť aj založenie podnikateľského účtu, ak máte svoju firmu, čo využijete určite v účtovníctve. Kto si chce prečítať viac o výhadách podnikateľského účtu v podnikaní, odporúčam nasledujúci článok. Pre seniorov sú možnosti založenia dôchodcovského účtu, ktorý býva väčšinou zvýhodnený, avšak bez možnosti využívať internetbanking alebo dodatočné sporenie. Takýto účet však nemusia využívať len seniori ale aj poberatelia iného dôchodku, napríklad invalidného.

Ako si vybrať správny osobný účet?

Pred tým, ako si založíte bežný účet je dobré premyslieť si, ako budete svoj účet najčastejšie využívať. Ak si chcete založiť účet a následne budete uskutočňovať najmä výber z bankomatov, je dobré porovnať si poplatky bánk za výbery hotovosti. Keď naopak budete častejšie platiť kartou v obchodoch cez terminál, zistite si dostatok informácii o tejto službe, niektoré banky dokonca ponúkajú odmeny za platby kartou. Mesačne tak môžete získať sumu, ktorá vám pokryje napríklad mesačný poplatok za vedenie účtu. Na trhu máte na výber z veľkého množstva účtov, je len na vás akým požiadavkám svoj výber prispôsobíte.

Moderné vychytávky, ktoré môžete pri bežnom osobnom účte využiť

Mnohé banky ponúkajú k osobným účtom svojim klientom užitočné doplnky, ktoré využijete denne vo svoj prospech. Internetbanking je už dnes takmer samozrejmosťou, ušetrí vám mnoho času aj nervov pri vybavovaní. Okrem toho máte prístup k svojim financiám kedykoľvek, 24 hodín denne. Môžete si do mobilu nainštalovať taktiež mobilnú aplikáciu (pre iOS alebo Android), kde si prehľadne môžete skontrolovať zostatok na vašom účte a vykonávať základné platobné operácie alebo nastavovať si trvalé príkazy. Tieto aplikácie sú už tiež takmer bežnou súčasťou služieb ponúkaných bankou. Pri založení účtu máte možnosť nastaviť si SMS notifikácie pre prehľad o zostatku na vašom účte, po zrealizovaní platby vám okamžite príde SMS o vykonanej transakcií. Ďalším benefitom je, že k niektorým účtom dostanete viac platobných kariet, nielen pre majiteľa účtu ale aj pre vami zvoleného disponenta. Takýchto výhodných ponúk je iste mnoho, je len na vašom zvážení k čomu inklinujete viac.

Zriaďte si k bežnému osobnému účtu aj sporenie!

Veľa bánk ponúka k svojim osobným účtom aj možnosť založiť si účet sporiaci. Vďaka vyššej úrokovej sadzbe môžete svoje peniaze zhodnotiť viac ako na bežnom účte. Založenie tohto sporenia je zdarma, väčšinou ho môžete kedykoľvek zrušiť, s tým, že prídete len o úroky, peniaze máte tak v podstate stále k dispozícii. Sporiaci účet si môžete vo väčšine prípadov založiť s nízkym mesačným vkladom, samozrejme čím vyšší vklad, tým sa vám to viac oplatí. Nevýhodou takéhoto typu sporenia je nižšie zhodnotenie ako pri iných investičných produktov a v niektorých bankách je podmienkou založenie bežného osobného účtu.

Phishing – keď sú vaše osobné údaje a financie v ohrození

Termín phishing (z angl. password fishing) znamená doslova rybačka na heslá. Ide o nelegálnu činnosť krádeže hesla, kedy sa podvodník vďaka získanému heslu dostane do vášho konta a má tak prístup do vášho bankového účtu. Okrem bankových údajov, kedy sa neoprávnená osoba dostane k vášmu číslu účtu, heslu a kreditným kartám, má prístup aj k vašim osobným údajom a tieto citlivé informácie môže zneužiť. Vždy si zvoľte ťažko uhádnuteľné heslo, vytvorené najlepšie kombináciou malých a veľkých písmen, čísel a údajov, ktoré len tak ľahko niekto neuhádne.