Ako prebieha laserová operácia očí?

0
1384

Dlhoročné nosenie okuliarov sa môže vyvíjať dvojako – buď si na ich neustálu prítomnosť zvyknete a prestanete ich vnímať, alebo vám každým dňom začnú prekážať viac a viac. Ak patríte k druhej skupine a pravidelné naprávanie okuliarov na koreni nosa vás už otravujte, prečítajte si, ako prebieha laserová operácia očí, ktorá vás očnej chyby zbaví natrvalo.

Zbavte sa očnej vady

Laserom sa dnes dajú operovať všetky bežné očné ochorenia, akými sú ďalekozrakosť, krátkozrakosť a astigmatizmus. Takéto operácie sú čím ďalej, tým populárnejšie a vykonávajú sa denne po celom svete. Samozrejme, rovnako ako aj iné oblasti, aj tu sa nájdu zarytí odporcovia, ktorí ich považujú za zbytočný zásah do ľudského tela.

Ak uvažujete o laserovej operácii očí aj vy, vypočuť by ste si mali obidva tábory a rozhodnúť sa najmä podľa osobných skúseností ľudí, ktorí ju už absolvovali. Lekári, ktorí sa zaoberajú týmto odvetvím medicíny, si však za svojou prácou stoja a argumentujú najmä modernými metódami, ktoré sú bezpečnejšie ako kedykoľvek predtým.

Zistite, či ste vhodný kandidát

Vo všeobecnosti platí, že vhodným kandidátom je každý, kto trpí niektorým refrakčným ochorením a na jeho korekciu musí používať okuliare alebo šošovky. Existuje však zoznam obmedzení, ktorý vám napovie, či je možné vás operovať. Tým najzákladnejším je ustálenie očného ochorenia minimálne rok, čo znamená, že hodnota vašich dioptrií by počas tohto obdobia mala ostať nezmenená.

Z tohto hľadiska sa preto neodporúča laserová operácia očí tehotným ženám, u ktorých je zvýšené riziko zhoršenia zraku po skončení tehotenstva. Nevhodní kandidáti sú tiež pacienti s niektorým z autoimunitných ochorení či ľudia, ktorí majú alebo mali v nedávnej dobe infekčné ochorenie oka, jazvy na rohovke, syndróm suchého oka alebo herpetické ochorenie rohovky.

Laserová operácia očí nebolí

Pred operáciou očí vám lekár dôsledne vyšetrí váš zrak, na základe čoho sa môže najlepšie rozhodnúť, aký typ operácie je pre vás vhodný. Predpoperačné vyšetrenie je možné absolvovať buď pár dní pred operáciou, alebo bezprostredne pred ňou. Celý proces od príchodu až po odchod z kliniky trvá necelé dve hodiny, pričom najviac času zaberá príprava pacienta na zákrok. Pôsobenie lasera na vaše oko trvá len zlomok tohto času – 10-50 sekúnd v závislosti od výšky dioptrií.

Pred operáciou vám lekár do očí nakvapká anestetické kvapky, vďaka ktorým počas zákroku nebudete cítiť bolesť – miestami zaznamenáte len jemný tlak. Lekár vás bude po celý čas usmerňovať. Ak sa bojíte, že žmurkaním alebo uhýbaním pohľadu pokazíte zákrok, nemusíte mať strach. Znecitivenie zníži potrebu nadmerného žmurkania, každý prístroj navyše neustále kontroluje pohyby vášho oka, takže aj pri jemnom pohybe sa laser trafí na počítačom zmerané miesto. Ak by ste okom pohli priveľmi, celý proces sa zastaví.

Po operácií vám lekár nasadí ochranné kontaktné šošovky a v sprievode priateľa alebo známeho opustíte kliniku ešte v ten deň. Odporúča sa počas prvých dní maximálny odpočinok – veľa spánku a oddychu, keďže očiam najviac pri hojení pomáha, ak sú zatvorené. Bolesť po operácii v prípade rezania a pálenia prichádza, ak absolvujete povrchový zákrok. Pri hĺbkových postupoch ju vôbec nepocítite, keďže laser pôsobí jedine vo vnútri rohovky.

Ostré videnie niekoľko hodín po operácii

Dobré a ostré videnie sa vo väčšine prípadov dosahuje už niekoľko hodín po zákroku. V závislosti od typu operácie býva doba rekonvalescencie dlhá od jedného až po niekoľko dní, pričom definitívne zastabilizovanie zraku trvá aj niekoľko mesiacov. Laserovou operáciou očí sa väčšinou podarí zrak udržať ostrý natrvalo, no zmeny na očiach či zhoršenie zraku môžu nastať vplyvom rôznych okolností. Klinika, ktorá vám zákrok vykonala, by v takomto prípade mala posúdiť, či je ďalšia operácia pre vás bezpečná a poskytnúť by vám ju mala zadarmo.

Ľudia, ktorí sa odhodlali a laserovú operáciu očí už majú úspešne za sebou, si svoje „nové oči“ nevedia vynachváliť. Fakt, že hneď ráno po prebudení vidia ostro bez toho, aby si na nos museli nasadiť okuliare, je údajne na nezaplatenie. Pridáte sa k nim?

 

Foto: bigstockphoto.com