Zomrel japonský veterán, ktorý sa vzdal 30 rokov po vojne

0
475

TOKIO 17. januára (WEBNOVINY) – V Japonsku v piatok vo veku 91 rokov zomrel posledný vojak, ktorý bojoval v rámci cisárskych vojsk počas druhej svetovej vojny. Hiró Onoda sa preslávil tým, že sa vzdal až v roku 1974, teda tri desaťročia po kapitulácii Japonska. Onoda totiž odmietal uveriť tomu, že konflikt sa skončil, keďže záväzok "vzdať sa" mohol porušiť až po príkaze svojho veliteľa. Ten za ním napokon osobne vycestoval a presvedčil ho, že v Japonsku je už dávno mier.

Onoda sa po skončení vojny až do roku 1974 ukrýval na ostrove Lubang vo filipínskom pralese. Po návrate do Japonska ho vo vlasti vítali ako najväčšieho vojnového hrdinu. "Stal som sa dôstojníkom a dostal som príkaz. Ak by som ho nesplnil, cítil by som hanbu," zdôvodnil v rozhovore pre televíznu stanicu ABC News v roku 2010 svoje rozhodnutie "vytrvať v boji".

Onodu o skončení vojny nepresvedčili ani letáky, ktoré na Filipínach zhadzovali spojenci. "Boli plné chýb, takže som usúdil, že ide len o sprisahanie Američanov," uviedol.

Japonec sa po návrate do vlasti venoval kurzom prežitia, keďže počas svojho dlhoročného a osamelého pobytu v džungli bol na túto oblasť expertom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.