Život s inkontinenciou

0
867

42561442_m

V prípade, že patríte medzi ľudí, ktorých trápi nepríjemný únik moču, prečítajte si naše tipy, ako sa s tým vysporiadať a naučiť žiť. Ide o nepríjemný problém, ktorý zasahuje do našich každodenných záležitostí. Znepríjemňuje nám cestovanie, intímny život, pracovné nasadenie a celkovú emocionálnu pohodu. Určite uznáte, že toto sa nedá znášať dlho.

Užite si dobrý sex aj cez inkontinenciu

Možno sa obávate trápneho úniku moču počas sexuálneho aktu, a preto sa intímnostiam zďaleka vyhýbate. To vedie k narušeniu Vášho vzťahu s partnerom, no odrazí sa to aj na Vašej sebaúcte a sebavedomí. Neexistuje však žiaden dôvod, prečo by ste sa mali vzdať sexu. Pokiaľ si pred stykom vyprázdnite močový mechúr, prípadný únik nebude tak vážny. Okrem toho, sex zahŕňa výmenu viacerých druhov telesných tekutín, takže Váš malý problém nik nespozoruje. Existuje tiež posteľná bielizeň na absorbovanie vlhkosti, pokojne si teda takú zakúpte. Partner nemusí zbadať žiaden rozdiel oproti normálnej bielizni a Vy sa budete cítiť omnoho istejšie.

Cestovanie a dovolenka

Máte obavy z dlhých ciest a opakovaných zastavení na parkoviskách, aby ste sa mohli vymočiť? Iste, to chápeme, no zbytočne neprepadajte panike. Dnes už existujú mnohé riešenia. Jedným z nich sú aj nohavičky na únik moču, ktoré si pred dlhšou cestou jednoducho nasadíte a po príjazde do cieľa ich vymeníte. Spolucestujúcich nebude viac Vaše prosíkanie o zastavenie obťažovať a Vy sa konečne uvoľnite. Vaša inkontinencia by nemala narušiť ani rodinnú dovolenku či víkend s priateľmi. Kľúčom k úspechu je plánovanie. Nezabudnite si vziať všetky pomôcky, ktoré Vám pomáhajú znášať svoje ochorenie ľahšie. Informujte sa tiež, či sú na mieste vytvorené podmienky, aby ste si tam mohli vyprať a usušiť spodnú bielizeň, ak to bude nutné. Pribaľte si aj balíček prvej pomoci, ktorý by mal obsahovať čistú bielizeň, mydlo, vlhčené obrúsky, dezodoračný sprej a igelitovú tašku. Pokiaľ plánujete let lietadlom, objednajte si letenku na sedadlo v uličke, aby ste to mali bližšie k toalete a noste voľnejšie oblečenie. Je nielen pohodlnejšie, ale aj výmena nohavičiek prebehne ľahšie. Ak je to možné, použite bezbariérovú toaletu, ktorá je priestrannejšia.

Ako sa starať o pokožku, keď máte inkontinenciu

Zvýšená vlhkosť „tam dole“ môže podráždiť isté partie a pokožku v ich okolí. Preto by ste mali mať po ruke vždy jednorazovú bavlnenú handričku. Používajte produkty, pri ktorých nie je nutné ďalšie sušenie. K dispozícií sú non-aerosólové spreje, peny a podobne. Mydlo a vlhčené obrúsky používajte iba na ruky. Po očistení dolných partií sa odporúča použiť tiež ochranný hydratačný krém. Vytvorí sa akási ochranná vrstva, ktorá bude blokovať nežiadúcu vlhkosť.

Inkontinencia v práci

Vyrovnať sa s príznakmi inkontinencie v pracovnom prostredí môže viesť k úzkosti, no so správnym prístupom to zvládnete na výbornú. Pomôcť môžu znova inkontinenčné pomôcky ako plienkové nohavičky pre inkontinentných alebo absorpčné nohavičky na únik moču. Sú pohodlné, pre verejnosť neviditeľné a spoľahlivé. Pokiaľ máte s nadriadeným a kolegami dobrý vzťah, povedzte im o svojom probléme. Sme presvedčení, že to budú akceptovať. A možno sa dozviete, že takéto ťažkosti majú i ďalšie osoby.

Boj proti depresii

Inkontinencia Vás môže ovplyvniť psychicky aj fyzicky. Negatívny vplyv na Vašu sebaúctu, nezávislosť a dôstojnosť môže viesť k izolácii, úzkosti, ba až depresii. Jedna zo štatistík uvádza, že až 70 % ľudí s inkontinenciou je ovplyvnených depresívnymi ochoreniami. Pomôže, ak sa pozhovárate s ľuďmi (osobne, online), ktorí majú podobné ťažkosti ako Vy. Zdôverte sa rodine a priateľom. Nezaškodí, ak začnete s posilňovaním panvového dňa (napríklad cez Kegelove cviky). Nadobudnete tak pocit, že pre zlepšenie svojho stavu niečo robíte a ono sa to skutočne po pár mesiacoch zlepší.

Hlavu hore, zvládnete to!
Autorské právo: tibanna79 / 123RF Reklamní fotografie