Zhorelo starobylé tibetské mesto, protopožiarny systém vypli

0
411

PEKING 13. januára (WEBNOVINY) – Jedno z najznámejších tibetských starobylých miest Tu-kche-cung (Dukezong) zničil požiar napriek drahému protipožiarnemu systému za vyše milión dolárov.

Bezpečnostný systém však nebol v čase nešťastia v prevádzke, keďže úrady chceli zabrániť prasknutiu trubiek v mrazivom počasí a vodu vypli. V pondelok o tom informoval miestny úrad protipožiarnej ochrany.

Systém za 1,3 milióna dolárov naištalovali v roku 2011. Mrazivé teploty tiež podľa požiarnikov spôsobili nedostatočný tlak v hydrantoch, čo spomalilo hasenie.

Tu-kche-cung v čínskej juhozápadnej provincii Jün-nan, ktoré leží v oblasti bájneho Šangri-la, zničil obrovský požiar v sobotu nadránom. Zhorelo viac ako sto tradičných drevených domov.

Obrazom: Tibetské starobylé mesto zničil mohutný požiar

Proti plameňom a si desať hodín bojovalo viac ako dvetisíc hasičov a dobrovoľníkov, práce však komplikovalo veterné počasie. Požiar si nevyžiadal žiadne obete, materiálne škody však údajne presiahli hranicu 100 miliónov jüanov (viac ako 12 miliónov eur). Príčiny požiaru sa stále vyšetrujú.

Tu-kche-cung (Dukezong, z tibetského "mesto mesiaca") vzniklo pred viac ako 1300 rokmi a bolo dôležitou križovatkou v rámci bájnej Hodvábnej cesty. Stovky tamojších unikátnych drevených stavieb sú považované za vzácne dôkazy o tibetskej starovekej kultúre.

Plameňom padol za obeť aj budhistický inštitút nachádzajúci sa v susednej provincii Si-čchuan. Oblasť ročne priláka až desať miliónov turistov, čo je pre tamojšie úrady dôležitý zdroj príjmov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.