Zemanovi pučisti odišli z vedenia ČSSD, upokojujú situáciu

0
318

PRAHA 8. novembra (WEBNOVINY) – Hlavní aktéri kauzy okolo údajnej snahy o zvrhnutie predsedu Českej strany sociálne demokratickej (ČSSD) v piatok rezignovali zo svojich funkcií vo vedení strany.

Michal Hašek a Jeroným Tejc chcú týmto krokom podľa vlastných slov "upokojiť situáciu", cituje ich spravodajský portál iDNES.cz. "Veríme, že prispejeme k upokojeniu situácie v ČSSD a zastavíme nezmyselný hon na všetkých sociálnych demokratov, ktorí sa previli tým, že prejavili svoj názor," vyhlásil Hašek.

Hašeka usvedčili z klamstva

Dnes už len bývalý podpredseda ČSSD Hašek a niekdajší šéf straníckeho poslaneckého klubu Tejc sa krátko po voľbách stretli s prezidentom Milošom Zemanom. Hašeka pritom usvedčili z klamstva, keď stretnutie niekoľkokrát verejne poprel. Napokon sa však ukázalo, že so Zemanom skutočne tajne rokoval, čo médiá interpretovali ako snahu o zosadenie Sobotku.

Predseda ČSSD Bohuslav Sobotka nechce hlavy ďalších ľudí, ktorí sa zúčastnili tajnej schôdzky s prezidentom. Rezigáncia Hašeka a Tejca mu stačí. "Nevidím dôvod, prečo by z ČSSD mali odstúpiť ďalší funkcionári" povedal Sobotka. ČSSD predčasné voľby vyhrala, avšak len so ziskom 20,5 percenta, čo niektorí označujú za neúspech.

Kreslo šéfa Snemovne

Pri rokovaniach o novej českej vláde bude post predsedu Poslaneckej snemovne žiadať aj ANO. Meno kandidáta však strana neprezradila. Podľa ľudovcov je požiadavka ANO logická, pokiaľ bude mať ČSSD kreslo premiéra.

Zástupcovia ANO a ľudovcov sa tiež na piatkových rokovaniach zhodli na tom, že vyjednávanie o vláde sa nesmie preťahovať. Obe strany sa zhodujú aj v potrebe obmedziť počet podvýborov a komisií, čo by malo znamenať úsporu niekoľkých miliónov korún ročne, informuje spravodajský portál iDNES.cz.

Ako rovnocenné ostávajú pre ANO i ľudovcov varianty, že budú spoločne tolerovať menšinový kabinet ČSSD, alebo že so sociálnou demokraciou vytvoria koalíciu. Treťou možnosťou je, že obe zoskupenia skončia v opozícii. Nepripadá teda do úvahy menšinová koaličná vláda tolerovaná treťou stranou. V novej Snemovni bude mať ANO miliardára Andreja Babiša 47 kresiel a KDU-ČSL 14 miest. Predčasné voľby vyhrali sociálni demokrati, ktorým pripadne 50 mandátov.

Odporúčame aj:

Rebeli z ČSSD ustúpili, vyjednávací tím sa rozpadol

ČSSD vyzvalo šéfa socialistov k rezignácii, odmieta odstúpiť

ČSSD nechce vládnuť s komunistami, na scénu prichádza Babiš

V Česku vyhrala ČSSD, prekvapením je miliardár Babiš

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.