Zeman bude hovoriť o politike, potom sa stretne so Sobotkom

0
604

PRAHA 10. januára (WEBNOVINY) – Český prezident Miloš Zeman sa v piatok stretne s predsedom ČSSD a pravdepodobným budúcim premiérom Bohuslavom Sobotkom, ktorý mu donesie podpismi potvrdenú koaličnú dohodu.

Tri hodiny predtým sa však bude konať tlačová konferencia, na ktorej sa prezident vyjadrí k aktuálnemu dianiu na českej politickej scéne. Očakáva sa, že predstaví svoje avizované výhrady k niektorým nominantom na ministrov vo vláde ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Hovorí sa najmä o kandidátovi na ministra zahraničných vecí Lubomírovi Zaorálkovi (ČSSD), nominantovi na ministra poľnohospodárstva Marianovi Jurečkovi (KDU-ČSL) či kandidátovi na ministra obrany Martinovi Stropnickom (ANO).

Lídri troch českých strán v pondelok podpísali koaličnú dohodu a definitívne sa dohodli na prerozdelení ministerských postov. Sociálni demokrati budú mať ministerstvo zahraničia, vnútra, školstva či zdravotníctva. ANO zase bude mať rezort financií, ktorý povedie jej predseda a miliardár slovenského pôvodu Andrej Babiš, obrany a spravodlivosti. ČSSD má v 17-člennej vláde osem postov, ANO šesť a ľudovci tri. Zostavu však musí schváliť Zeman, ktorý podľa českých médií má s väčšinou nominantov problém.

Voľby v Česku

ČSSD podľa očakávaní vyhrala októbrové české voľby, no iba so ziskom 20,5 percenta. Strana ANO skončila druhá s takmer 19 percentami a komunisti tretí s 15 percentami.

V 200-člennej dolnej komore parlamentu má trojica ČSSD, ANO a KDU-ČSL väčšinu 111 hlasov, ktorá by tak bez problémov mala vyjadriť novej vláde dôveru. Hlasovanie sa musí uskutočniť dva mesiace od vymenovania prezidentom. Stať by sa tak malo vo februári.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.