Zdravé grilovanie

0
385
grilovanie

Či už svieti slnko, alebo sa skrýva za daždivým mrakom, leto je predovšetkým o grilovaní. Možno pod prístreškom, len tak sa stretnúť s priateľmi, porozprávať sa a niečo zjesť. Ale vieme, ako to je – čo je dobré, je málokedy zdravé.

V posledných rokoch sa grilovanie stalo akýmsi národným “športom”, hoci odborníci na výživu tvrdia, že to nie je zdravý spôsob prípravy jedla. Ak máte radi kombináciu romantiky, spoločných zážitkov s rodinou a priateľmi, krásnej atmosféry a pobytu na čerstvom vzduchu spolu s kulinárskymi zážitkami a doprajte si toto potešenie len niekoľkokrát do roka, potom svojmu telu príliš neublížite. Veď grilované jedlo má nízky obsah tuku a vďaka krátkemu času prípravy si zachováva vitamíny, minerály a ďalšie živiny. Aby to však bolo možné, musia byť dodržané určité podmienky.

Nič sa nevyrovná kvalite

Dôležitý je už výber grilu a jeho príslušenstva (obracačka, kliešte, kuchynská kefa, kovové ihly a vidličky, špeciálne nehorľavé rukavice atď.). Grily na drevené uhlie vám poskytnú voňavé grilovanie a môžete použiť aj orechové, čerešňové alebo jablkové drevo (neodporúča sa grilovať na dreve, ktoré obsahuje veľa živice – napr. smrekové a borovicové drevo).

Rýchlejšiu a zdravšiu prípravu zabezpečia elektrické a plynové grily, ale výhody má aj lávový gril – na kamennej doske môžete grilovať malé kúsky a nedochádza ku kontaktu s ohňom. Najnovším hitom sú vodné grily – fungujú trochu ako teplovzdušná rúra, ale jedlám nechýba typická chuť grilovaných jedál. Existujú dokonca aj jednorazové grily. Samozrejme, môžete si vybrať zo záhradných alebo stolových dizajnov. Pred a po použití gril a ostatné príslušenstvo dôkladne umyte.

Investujte do kvalitných surovín a nezanedbávajte prípravu. Grilovanie je síce rýchly spôsob prípravy jedla, ale jedlo nesmie zostať napoly surové alebo spálené. Vnútorná teplota mäsa by mala byť 70 °C aspoň 10 minút pred vybratím z grilu. Ak je mäso hnedé, môže to byť spôsobené marinádou a neznamená to, že je správne uvarené až na kosť. Je lepšie použiť ihlový teplomer a teplotu starostlivo zmerať. Keď mäso zhnedne, odrežte všetky spálené alebo príliš opečené časti.

Čo grilujeme?

Väčšina z nás má najradšej mäso. Uprednostňujeme chudé bravčové mäso, hydinu, vnútornosti, ryby, ale hovädzie mäso je menej vhodné. Ak ho chcete použiť, uprednostnite sviečkovicu. Ak sa rozhodnete pre zverinu alebo baraninu, vyberte si stehno.

Vyhnite sa údeninám, ako sú klobásy, párky a mäkké salámy. Majú veľmi vysoký obsah cholesterolu, soli a konzervačných látok a láka nás opekať ich priamo nad ohňom, takže majú v sebe až 30-krát viac škodlivých látok ako z grilu. Karbonátky však môžete pripraviť aj z mletého bravčového mäsa zmiešaného s hovädzím, kuracím alebo morčacím mäsom, nasekaným tuniakom alebo lososom.

Bravčové mäso – obsahuje veľa bielkovín a je zdrojom vitamínu B. Na grilovanie je ideálna bravčová panenka, kotleta alebo bravčové stehno. Mäso z krkovičky je menej vhodné a bravčový bôčik, ktorý má príliš veľa tuku, je úplne nevhodný. Odrežte všetky tučné okraje mäsa.

Hydinové mäso – je tiež bohaté na bielkoviny a obsahuje minimum cholesterolu. Obsahuje aj minerálne látky, ako je draslík, fosfor a zinok, a okrem vitamínu B aj vitamíny A a E. Bohužiaľ, pri grilovaní sa skoro vysuší, pretože väčšina tuku je pod kožou. Preto sa odporúča odstrániť kožu z mäsa až po upečení, tesne pred podávaním.

Ryby – na grilovanie sú vhodné sladkovodné (kapor, šťuka, pstruh, sumec, zubáč) aj morské ryby (losos, makrela, treska, šťuka). Rybie mäso obsahuje najviac bielkovín a dôležité omega-3 mastné kyseliny, ktoré ovplyvňujú imunitu a funkciu mozgu a nervového systému. Okrem toho znižuje hladinu cholesterolu v krvi a je ľahko stráviteľný. Z minerálov obsahuje vápnik, fosfor, draslík a zo stopových prvkov železo, zinok, jód a fluór. A tiež vitamíny B, A a D.

Rybu grilujte vcelku, pretože potrebuje len krátky čas prípravy, niekedy len 8 minút, a slabé plátky by sa rozpadli. Na uľahčenie práce použite fóliu alebo obojstranné kliešte.