Ako urobiť z pracoviska príjemné miesto

0
1518

Šťastní zamestnanci rovná sa lepšie výkony. Celková spokojnosť zvyšuje v práci kreativitu, ale tiež analytické zručnosti a produktivitu. Šťastní zamestnanci sú navyše zdravší a teda stoja zamestnávateľa menej peňazí a navyše podávajú celkovo lepšie výkony. Ak chcete, aby chodili vaši zamestnanci do práce radi a aby boli voči svojmu zamestnávateľovi lojálni, vyskúšajte pre nich vytvoriť príjemné pracovné prostredie. Nuž a súčasťou takéhoto prostredia je dozaista i pracovné miesto ako také. Prinášame vám niekoľko tipov, ako na to.

1.  Čistá kancelária je dobrá kancelária

Pracovisko by malo byť udržiavané v čistote a poriadku. To podporuje dobré vzťahy medzi zamestnancami a nadriadenými. Buďte moderní a rozmiestnite po kancelárii recyklačné staničky, či jednoduché koše na triedený odpad. Pre zamestnancov organizujte súťaže, uistite sa, že objednaná upratovacia služba si svoju prácu vykonáva vždy poctivo. Investujte do prehľadných násteniek, organizérov a iných papierenských potrieb, ktoré motivujú každého pracovníka, aby mal poriadok i na svojom stole.

2.  Vhodné osvetlenie je na nezaplatenie

Pamätáte sa ešte na chvíle, keď učiteľ v škole či na univerzite zapálil svetlo v tmavej triede? Nepracovalo sa vám odrazu v pochmúrny deň o čosi lepšie? Nebolo to akoby sa aj vám v hlave zasvietila žiarovka? Pri umelom či nedostatočnom osvetlení bývajú ľudia ospalí a v krvi sa im zvyšuje hladina kortizolu. To v praxi znamená vystresovanejších a menej vyrovnaných pracovníkov. Zaoberať sa teda treba nielen tým, aby bolo svetlo správne umiestnené a poskytovalo každému dostatočné osvetlenie, ale aj tým, aby nepôsobilo umelo. Na to už dnes existujú svetelné súpravy s filtrami, ale takisto svetlá s nastaviteľnou intenzitou svietenia.

3.  Každý by mal pohodlne sedieť (alebo stáť?)

Dajte zamestnancom na výber, o to viac si vás budú ceniť. Pokiaľ je to možné, dovoľte im, aby si vybrali stôl a spôsob, akým chcú pracovať – dnes sa čoraz modernejšou stáva práca v stoji a má veruže mnoho zdravotných výhod, najmä pre tých, ktorí inak celý deň len sedia. Ak takéto možnosti nemáte, uistite sa aspoň, že kancelárske stoličky, na ktorých zamestnanci sedia, sú pohodlné, majú nastaviteľnú výšku a ponúkajú sediacemu možnosť sa oprieť, ale i zasunúť za stôl. Je lákavé kúpiť stoličky za nízke ceny, najmä ak sú alternatívy i trojnásobne drahšie a stoličiek kupujete niekoľko desiatok. Na druhej strane ale môžete šetrením na stoličkách dosiahnuť to, že budú zamestnanci uťahaní, ubolení, nebudú sa do práce tešiť, budú mať bolesti svalov a chrbtice a napokon budú hľadať iné riešenia.

4.  Vytvorte relaxačnú zónu

Najúspešnejšie svetové firmy premenili pracoviská na obrovské relaxačné miesta plné farieb, pohodlných sedačiek a priestorov na vybláznenie pre mladých ajťákov a kreatívnych zamestnancov. Bolo by asi nereálne čosi podobné očakávať i na Slovensku, malý kúsok tohto úspešného sveta si však zadovážiť určite môžete, a s ním i pozitívne výsledky, ktoré vidieť na spokojných zamestnancoch. Vyčleňte pre zamestnancov miesto, kam si môžu prísť oddýchnuť a načerpať sily a chuť na ďalšiu prácu. Malo by ísť o svetlú zónu plnú žiarivých a teplých farieb, ktorá poskytne priestor i na rozhovory medzi kolegami a rýchle občerstvenie sa.

5.  Bez čerstvého vzduchu je tu (atmosféra) na udusenie

Moderné firmy majú všade klímu a vďaka nej aj zamestnancov s plným nosom. Otvoriť okná dokorán je niekedy naozaj na nezaplatenie. Čerstvý vzduch (a skutočný čerstvý vzduch) podporuje mozgovú aktivitu a zvyšuje produktivitu. Najmä ranný vzduch je obzvlášť osviežujúci, ale otvorenie okien neuškodí ani poobede. Tak len poriadne vyvetrajte!

6.  Skrášlite si ofis zeleňou

Ak nemáte mnoho možností, ako pracovisko skrášliť a spríjemniť, či máte na takéto záležitosti jednoducho obmedzený rozpočet, v prvom rade sa zamyslite nad počtom a stavom rastlín vo vašej kancelárii. Zelená je farbou pokoja, ale rastliny dokážu omnoho viac, než len upokojiť. Podľa výskumov znižuje prítomnosť kvetov v kancelárii vymeškávanie z práce, znižuje stres, krvný tlak, teplotu v miestnosti, vlhkosť a hladiny hluku a v neposlednom rade prináša množstvo pozitívnych pocitov.

 

© monticellllo / Dollar Photo Club