Záhradné kosačky – nájdite si už teraz ideál pre vašu záhradu

0
1422

Ak vlastníte záhradu, určite máte aj trávnatý porast. A bola by škoda, keby trávnik rástol bez akejkoľvek úpravy. Či už sa rozhodnete kosiť veľké alebo malé plochy, v nasledujúcom texte vám ukážeme, že výber kosačiek môze byť jednoduchý, pokiaľ dodržíte niekoľko bodov.

Strunové kosačky

Ak máte menšiu záhradu, asi jediným vašim pomocníkom pri úprave trávnika bude strunová kosačka. Inak sa hodí skôr na dočisťovacie práce okolo rohov, cestičiek a na menšie plochy. Strunovú kosačku môžete poznať tiež pod názvom vyžínač. Jedným z najdôležitejších parametrov je príkon motora. Ten sa pohybuje od 250 W do 1 000 W. Pokiaľ sú ale na záhrade napr. náletové kroviny alebo pevnejšie byliny, mali by ste sa poobzerať po krovinoreze. Tu by totižto ani strunová kosačka nemusela stačiť a vy by ste si ju mohli zničiť. Strunová kosačka má podľa napájania niekoľko variant – klasická s prívodným káblom alebo aku kosačka. Tá má vstavanú batériu a je ideálna vo chvíli, keď máte ťažšie dostupný zdroj elektrickej energie.

Rotačné kosačky

Rotačná kosačka môže mať niekoľko spôsobov pohonu. Najsilnejšia je benzínová kosačka – oceníte ju pri rozlohe záhrady nad 700 m². Pokiaľ máte možnosť, siahnite po verzii s pojazdom, kde časť práce vykoná kosačka za vás (nebudete musieť stroj tlačiť veľkou silou). K nevýhodám by sme mohli zaradiť hmotnosť stroja a možno komplikovanejší motor vrátane nevyhnutnosti dopĺňania paliva a oleja.

Aku kosačka je ideálnym kompromisom, ktorý postačí pre väčšinu záhrad. Tichá prevádzka, dostatočný výkon a nemusíte riešiť prívodný kábel. Pokiaľ siahnete po niektorej z overených značiek, nemôžete urobiť chybu. Pri takom výbere vás bude zaujímať predovšetkým napätie – to bude najčastejšie 36 V a kapacita akumulátora. Určite nechcite menšiu kapacitu ako 2 Ah, ideálne sú hodnoty okolo 3-4 Ah. Možným riešením je vziať so sebou viac akumulátorov, ktoré sa dajú kúpiť samostatne. Ďalšou výhodou môže byť možnosť využitia akumulátora aj v inom náradí ako je kosačka.

Elektrická kosačka má veľa spoločného s predchádzajúcou možnosťou, len musíte vedieť, či sa po záhrade budete môcť pohybovať prívodným, prípadne predlžovacím káblom a že vám nebude ani jedno z toho prekážať.

Aké ďalšie parametre by ste si mali všímať pri rotačných kosačkách? Šírka záberu by mala byť najmenej 30 cm a viac, inak sa zbytočne veľa nachodíte. Zároveň sa zamerajte na objem zberného koša, ktorý by nemal byť menší ako 30 litrov. Samozrejme, že čím väčší, tým lepšie.

Aké značky by sme vám odporučili? Samozrejme tie overené, pri ktorých sa nemusíte báť nekvalitných produktov. Medzi tie patrí napríklad Bosch, DeWalt alebo Black&Decker. Naopak, vyhnite sa lacnejším výrobkom za niekoľko eur, ktoré vás pri prvej príležitosti nechajú v štichu.